Carl Schmitt'in partizan teorisi çerçevesinde İsmet Özel şiiri'nin sosyo-politik analizi
The socio-political analysis of Ismet Ozel's poetry in the framework of Carl Schmitt's theory of partisan
- Tez No: 549990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM ÖZDEN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Political Science, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışma şair, siyasetçi ve düşünür İsmet Özel'in düşüncelerini Alman siyaset felsefecisi Carl Schmitt'in“Partizan Teorisi”bağlamında inceler. Schmitt, yirminci yüzyılda siyaset, savaş ve devlet arasındaki ilişkiyi tartışır ve“partizan”ile“devrimci savaşçı”arasında bir ayrım önerir. Schmitt'in bu tipsel ayrımına başvurarak İsmet Özel'in bir partizan olduğunu ileri sürer. İsmet Özel hayatının farklı dönemlerinde“Komünist”,“Müslüman”ve“Türkçü”olmuştur. Özel'in hayatındaki bu entelektüel dönüşümler“partizanlık”temelinde açıklanacaktır. Özel'in bu dönüşümleri şiirlerine, politik biyografisine ve düşüncelerine danışılarak izah edilecektir. Özel'in partizanlığı II. Dünya Savaşı sonrası yeni-sömürgecilik, ulusal kurtuluş mücadeleleri ve sosyalist devrimleri gibi ekonomi-politik koşullar altında tahlil edilecektir. İsmet Özel'in politik ve entelektüel kimliğinin oluşumu 1960'lı yılların sosyal ve politik hareketliliğinin tarihsel çerçevesi içinde ve Karl Mannheim'ın“kuşak”kavramına dayanarak açıklanacaktır. İsmet Özel'in Türkiye'deki sol hareketler ile ayrışması“partizan”ile“devrimci savaşçı”kategorilerine başvurularak temellendirilecektir. Ayrıca İsmet Özel Türk şiir tarihi içinde işgal ettiği partizanca konum da açıklanacaktır. Bu sayede, İsmet Özel'in partizan karakteri hem politik biyografisinde hem şiirlerinde hem de poetik görüşlerinde gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
This study is going to analyze the ideas of İsmet Özel; poet, politician and thinker, in the context of German political philosopher Carl Schmitt's“The Theory of the Partisan”. Schmitt discusses the relationship between politics, warfare and state in the 20th century and proposes a difference between the“partisan”and the“revolutionary fighter”. It will argue İsmet Özel is a partisan by resorting to this typical Schmittian distinction. İsmet Özel has been a“Communist”,“Muslim”and“Turkist”in different phases of his life. The intellectual shifts in his life will be explained on the basis of“partisanship”. These transitions will be elucidated by consulting to his poems, political biography and ideas. Özel's partisanship will be analyzed by taking the political-economic conditions of the aftermath of the WWII, such as neocolonialism, national liberation movements, and socialist revolutions. The formation of Özel's political and intellectual identity will be explained within the historical framework of 1960's social and political dynamism and by referring to Karl Mannheim's concept of“generation”. İsmet Özel decomposition of the leftist movement in Turkey will be based on the reference to“partisan”and“revolutionary fighters”categories. In addition, the partisan position occupied within the history of Turkish poetry will be explained. Partisan characteristics of İsmet Özel will be demonstrated both in his political biography and also in his poems and poetry.