Nükleer tıpta gama kamera kalite kontrol testleri
Gamma camera quality control tests at nuclear medicine
  1. Tez No: 550039
  2. Yazar: SİNEM AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Nükleer Tıpta genel amaç hastalıkların teşhis ve tedavi edilmesidir.Nükleer tıp görüntüleme işlemlerinde gama ışını yayan radyoizotoplar (99mTc, 131I gibi),görüntüleme işlemine uygun bir biyomolekülle birleştirilip radyofarmasötik formda hastaya damar veya ağız yoluyla verilmektedir.Hasta vücudundaki hedef organda toplanan radyofarmasötik, gama ışınları yaymakta ve bu ışınlar gama kamera tarafından dedekte edilmektedir. Böylelikle istenilen organdaki anormal aktivitelerin tespiti yapılmaktadır. Nükleer tıp görüntüleme işlemlerinde kullanılan cihazların görüntü kalitesi, hastalıkların doğru teşhisinde önemli rol oynamaktadır.Dedektör sistemlerinin görüntü kaliteleri rutin olarak yapılacak kalite kontrol testlerinin doğruluğuna bağlıdır.Bu sebeple günlük,haftalık veya aylık kalite kontrol testlerinin yetkili sağlık fizikçileri tarafından düzenli olarak yapılması gerekmektedir.Gama kameraların görüntü kalitelerini kontrol etmek için National Electrical Manufacturers Association (NEMA) isimli kuruluş belli bir standart oluşturarak gama kameralar için hangi kalite kontrol testlerinin ne sıklıkta ve ne şekilde yapılması gerektiğini belirlemiştir. Bu çalışmada gama kamera kalite kontrol testlerinin yapılması ve düzenleme metotlarının araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The general aim for Nuclear Medicine is to diagnose and treat diseases. Gamma-ray emitting radioisotopes (such as 99mTc, 131I), in Nuclear Medicine imaging procedures are combined with a biomolecule suitable for imaging and delivered in a radiopharmaceutical form via the artery or vein to the patient. Gamma-emitting radioisotopes emit radiopharmaceutical gamma rays collected at the target site in the patient's body and these rays are detected by the gamma camera. In this way, abnormal activities in the desired area are detected. Image quality of devices used in Nuclear Medicine imaging processes plays an important role in the correct diagnosis of diseases. Image qualities of detector systems depend on the accuracy of the routine quality control tests. Therefore; daily, weekly or monthly quality control tests must be performed regularly by authorized health physicists. In order to control the image qualities of gamma cameras, the National Electrical Manufacturers Association (NEMA) has established a standard for gamma cameras to determine that quality control tests should be performed. In this work periodic quality control tests are performed for Gamma Camera and it aimed to investigate correction methods.