Gönderim işlevli dil birimleri
Language units with reference function
- Tez No: 550110
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dilin anlam boyutuyla ilgilenen gönderim, bir metindeki sözcüklerin yorumunun önündeki veya ardındaki başka bir sözcüğe bağlı olduğu durumları ifade eden bağdaşıklık sağlayıcı bir kavramdır. Bilindiği üzere dilde adlara gönderim yapabilen temel dil birimi adıllardır. Ancak adıllar dışında gönderim yapabilen farklı dil birimleri de vardır. Çalışmada metin bağlamı dikkate alınarak hem adıllar hem de adıllardan başka gönderim yapabilen diğer gönderim işlevli dil birimleri (işaret ve soru sıfatları, soru belirteçleri, iyelik ekleri, belirtme eki ve kişi ekleri) incelenmiş ve taranan metinden sağlanan verilerle teorik bilgiler teyit edildiği gibi teoriyi geliştiren yeni bilgilere de ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A reference dealing with the meaning trait of language is a notion of cohesion that refers to situations in which a word is bound to another word in front of or behind the interpretation of words. As it is known, the basic language unit that can make reference to names in the language is pronouns. However, there are different language units that can make reference out of the pronouns. In this research, other language units with reference function (demonstrative and interrogative adjectives, interrogative adverbs, possessive suffixes, accusative suffix and personal ending) which can can make reference to other than pronouns and pronouns by considering the text context were examined and new information which developed the theory as the theoretical information was confirmed with the data obtained from the scanned text was reached.