Kamu güvenliğinin sağlanmasında özgürlük-otorite dengesi ve devletin rolü
Balance between freedom and authority in providing public safe and role of the state
  1. Tez No: 550109
  2. Yazar: EDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada, kamu güvenliği sağlanırken özgürlük ile otorite arasındaki dengeyi bozan faktörler ve bu dengeyi sağlayabileceği düşünülen ilkeler incelenmiştir. Özellikle tüm dünyada önemli bir güvenlik tehdidi haline gelen ulusal ve uluslararası teröre karşı, devletlerin ürettiği kanunlar ve hayata geçirdiği uygulamaların, bireysel hak ve özgürlükleri hangi yönlerden tehlikeye düşürebileceği irdelenmiştir. Ulusal ve uluslararası yargının özgürlük-otorite dengesinin bozulması karşısında sergilediği tutum ortaya konmuştur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında konunun hangi çerçevede tartışıldığı incelenmiş, devletin özgürlük-otorite dengesini sağlamadaki rolünün, hangi koşullar etrafında ve nasıl değiştiği saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors that deforms the balance between freedom and authority while public safe is providing and the principles which can fix this balance was examined. Particularly, how laws states produced and practices they accomplished against national and international terror which become an important threat to safety all over the world affect individual rights and freedoms was studied. The attitude of judiciary powers against deformation of the balance between freedom and authority was put forth. The scope of the topic which debated in European Court of Human Rights was analyzed and it was tried to determine that under which conditions the role of the states in protecting the balance between freedom and authority differs while providing the public safety.