İhracatın finansmanında ihracat destek kuruluşları ve Türk Eximbank destekleri
The role of export credit agencies in export financing and the supports of Turk Eximbank
  1. Tez No: 550140
  2. Yazar: YAKUP KÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER KOÇ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ülkelerin gelişmesinde ve büyümesinde ihracatın ne kadar önemli bir etken olduğu gözlemlenmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızlarında ihracatın etkisinin, sağlıklı bir büyüme ve kalkınma için en önemli unsur olduğu saptanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte ülkenin hızla kalkınması için iç sanayinin büyümesine önem verilmiş ve korumacı politikalar uygulanmıştır. 24 Ocak 1980 kararlarının alınmasıyla liberal dış ticaret politikası benimsenmiş ve ithal ikameci sanayileşme stratejisi bırakılmıştır. İhracata dayalı dış ticaret politikası uygulamalarının izlenmesiyle ihracat teşvikleri önem kazanmıştır. Türkiye'nin tarihsel gelişiminde ihracatta hızlı bir büyüme elde edilememiştir. Genellikle iç tüketim odaklı büyümeler sebebiyle ihracatın ithalatı karşılama oranı düşük kalmıştır. İthal ikameci politikalar izlense de ithalatın büyüklüğü, ülke için sorun olmaya devam etmiştir. Dünya ticaretinin ve ülke ekonomilerininin hızla büyümesi, korumacı politikalardan uzaklaşılmasını sağlamış ve serbest dış ticaret politikası benimsenmiştir. İhracatın özendirilmesi ve teşvik edilmesi amacıyla 1987 yılında Türk Eximbank kurulmuştur. Türk Eximbank, ihracatın artırılmasını sağlamak için kredi, garanti ve sigorta hizmetleri sunmaya başlamıştır. Çalışmanın amacı, uluslararası ihracat destek kuruluşları bağlamında Türk Eximbank'ın kredi, sigorta ve garanti programlarına geniş bir açıdan bakmaktır.
Özet (Çeviri)
It is obvious that“exportation”plays a crucial role in the development and growth of the countries. Especially for developing countries, the effect of exportation on growth rates stands out for healthy economic growth and development. From the establishment of Turkish Republic, importance has been given to domestic industry's growth for the rapid development of the country and therefore protectionist policies have been applied. With the adoption of January 24, 1980 decisions, liberal foreign trade policy was adopted and the“import substitution for industrialization”strategy was abandoned. Export incentives have gained importance as a result of application of exports-based foreign trade policy. During the historical development of Turkey, rapid growth in exports could not be achieved. Mainly, because of the growth focused on domestic consumption, the import coverage ratio of exports has remained at low levels. Although import substitution policies have been applied, the size of imports have remained as a problem for the country. The rapid growth of world trade and country economies has led to the removal of protectionist policies and free foreign trade policy has been adopted. Türk Eximbank was established in 1987 to encourage and support Turkish exports. Türk Eximbank has begun to offer credit, guarantee and insurance services to increase exports serving as Turkey's official export credit agency. The aim of this study is to look at Türk Eximbank's credit, insurance and guarantee programs from a broad perspective in the context of international export support organizations.