The effect of Entrepreneurial characteristics on entrepreneurial intention
Girişimcilik özelliklerinin girişimcilik niyeti üzerindeki etkisi
- Tez No: 550142
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU TUĞBA KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Girişimcilik, küreselleşme ve ekonomik kalkınmada önemli bir unsur olup, yüksek talep ve sofistike ürünler arayışı için yenilik ve yeni ürün geliştirmeyi teşvik etmektedir. Girişimci kişilik özellikleri, bireyleri bir girişim kurma sürecine başlama konusunda motive eder ve olanak sağlar. Çalışmanın amacı, girişimcilik özelliklerinin girişimcilik niyeti üzerindeki etkisini belirlemektir. Literatür hakkında detaylı bilgi vermek ve çalışma için bir yol haritası belirlemek amacıyla konu alanında daha önce yapılan çalışmalar incelenmiştir. Bu konuyu uygun bir şekilde araştırmak için İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde ve Bremen Üniversitesi'nde araşturma yapılmıştır. Araştırmaya, İşletme ve Ekonomi bölümünden 401 yüksek lisans öğrencisi katılmıştır. Verilere demografik analiz, tanımlayıcı analiz, her iki ölçek için faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi SPSS kullanılarak uygulanmıştır. Çalışmanın hipotezi kabul edilmiştir. Seçilen girişimcilik özelliklerinin girişimcilik niyetini etkilediği istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. Analiz sonuçları gelecekteki araştırmalar için öneriler ve çalışmanın sonuçları izlenerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entreprcneurship is an essential spinc in globalization and economic development, vvhich promotc innovation and ncvv product development to mcct the high demand and thc quest for sophisticated produets. Entrepreneurial Characteristics motivate and enable individuals to start the proeess of establishing an enterprise. The purpose of the study is to determine the effeet of entrepreneurial characteristics on entrepreneurial intention. This thesis sets out to examine how the entrepreneurial characteristics possibly affect individual's entrepreneurial intention. Previous studies vvere examined on the subject fıeld to provide detailed insight into thc literatüre and set a road map for thc study. To investigate this phenomenon appropriatcly, onlinc survey vvas conducted in istanbul Commerce University and University of Bremen. Specifically, 401 graduate students from the business and economics department participated in the survey. The data was systematically analyzcd using SPSS to perform dcmographic analysis, deseriptive analysis, factor analysis for both scales, reliability analysis, correlation analysis, and regression analysis. The hypotheses of the study vvere tested and accepted. The seleeted characteristics arc statistically proven to bc affccting entrepreneurial intention. Thc rcsults of thc study arc expccted to shed light on thc future rescarches.