Hemşirelerin iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri ile hemşirelik bakım kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of nursing work satisfaction and burnship levels and nursing care quality
- Tez No: 550172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİME KARAKOÇ KUMSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışanların iş yerlerinde daha verimli olabilmeleri için, iş doyumu ve motivasyonlarının yüksek olması önemlidir. Artan iş doyumu seviyesiyle sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu yaşama riskinin de daha düşük olacağı düşünülmektedir. Yaptığımız bu araştırmada, hastanelerin en büyük insan gücünü oluşturan hemşirelerin, iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri ile algılanan bakım kalitesinin değerlendirilmesini etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, Mart 2018 – Eylül 2018 tarihleri arasında Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde çalışan 107 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri,“Bilgi Formu'', ''İş Doyum Ölçeği'', ”MASLACH Tükenmişlik Ölçeği" ve ''Bakım Davranışları Ölçeği-24'' kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra normal dağılımın incelenmesi için Kolmogorov - Smirnov dağılım testi kullanıldı. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında, iki grup durumunda parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U test, ikiden fazla grup durumunda ise, Kruskal Wallis testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Mann Whitney U test kullanıldı. Ölçekler arası ilişkinin incelenmesi için Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In order to be much more fertile in their workplaces, job satisfaction and high motivation of employees are important. It is thought that with the increasing level of job satisfaction, health professionals' risk of experiencing burnout syndrome will be lowered. In the survey that we have performed it is aimed to investigate the factors that affect evaluation of maintenance quality perceived by the job satisfaction and exhaustion levels of nurses who constitute the biggest manpower of hospitals. One hundred eight nurses working at Yedikule Surp Pırgiç Armenian Hospital created the sample of the investigation that was executed in the definer, cross sectional and relatable design between March 2018 and September 2018. Datas of the survey were collected by the use of ''Information Form'', ''Job Satisfaction Scale'', ''MASLACH Exhaustion Scale'' and ''Maintenance Behaviours Scale-24''. In the evaluation of datas Kolmogrov-Smirnov distribution test was used rather than definer statistical methods in order to investigate the normal distribution . In the situation of the comparison of quantitative datas if there were two groups Mann Whitney U test was used. If there were more than two groups Kruskal Wallis test was used. In determination of the group that causes discrepancy Mann Whitney U test was used. In order to investigate the relation between scales Spearman Correlation Analysis was used.