Bazı şalkon bileşiklerinin Aspergillus candidus küfü ile biyotransformasyonları
Biotransformations of some chalcone compounds with Aspergillus candi̇dus fungus
  1. Tez No: 550184
  2. Yazar: BUKET BODUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA YILMAZER KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Şalkonlar basit bir kimyaya sahip ve kolayca türevlendirilebilir önemli bileşiklerdir. Flavonoid ailesine üye doğal veya sentetik bileşikler olan şalkonlar, geniş bir biyolojik aktivite spektrumuna sahiptir. Antibakteriyel, antikanser, antiviral gibi özelliklerinden dolayı son yıllarda şalkonlar üzerine yapılan çalışmalar artmıştır. Bu çalışmada; (E)-3-fenil-1-(p-tolil)prop-2-en-1-on, (E)-3-(furan-2-il)-1-(p-tolil)prop-2-en-1-on ve (E)-3-(tiyofen-2-il)-1-(p-tolil)prop-2-en-1-on bileşiklerinin Aspergillus candidus MRC 22634 ile biyotransformasyonları gerçekleştirildi. Şalkon bileşikleri çalkalayıcıda üç gün, beş gün ve yedi gün boyunca inkübe edildi. Elde edilen metabolitlerin yapısı 1H NMR ve 13C NMR spektrumları ile tayin edildi. İncelemeler sonucunda; farklı verimler ile gerçekleşen şalkon hidrojenasyonları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Chalcones are important compounds with simple chemistry that have easy synthetic access to yield various substituted derivatives. Chalcones, which are natural or synthetic compounds belonging to the flavonide family, have abroad spectrum of biological activity. Studies on chalcones have increased in recent years due to its properties such as antibacterial, anticancer, antiviral. In this study, biotransformation of (E)-3-phenyl-1-(p-tolyl)prop-2-en-1-one, (E)-3-(furan-2-yl)-1-(p-tolyl)prop-2-en-1-one and (E)-3-(thiophen-2-yl)-1-(p-tolyl)prop-2-en-1-one by Aspergillus candidus MRC 22634 was performed. The chalcone compounds were incubated for three day, five day and seven day in a shaker. The structure of the resulting metabolites was determined by the spectra of 1H NMR, 13C NMR. Accordingly, the hydrogenation of the chalcones were detected with different yields.