Piyano eğitiminde türkü kullanımının öğrenci motivasyonuna etkisi
The effect of using folk songs on student motivation in pianoeducation
- Tez No: 550202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KARAELMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, Piyano eğitiminde piyano için düzenlenmiş olan türkülerin öğrencilerin teknik, müzikal ve kültürel yönden gelişimlerine katkısı ile öğretmenlik mesleğinde ve ulusal müzik dağarcığımızın gelişmesindeki etkisi araştırılmıştır. Zira piyano eğitimi için düzenlenmiş olan türkülerin kullanılmasının ülkemiz öğrencilerinin motivasyonunu doğrudan olumlu yönde etkileyeceği ve yarar sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca Anadolu'da yüzyıllar içerisinde şekillenmiş olan halk müziğinin (türkülerin) şu anki eğitim modelinde öğrencilerin başarı durumlarına katkı sağlayıp sağlamayacağını ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Araştırmayla, halen sürdürülmekte olan piyano eğitim programlarına katkı sağlanması da amaçlanmaktadır. Araştırma için önce literatür taraması yapılmış ve gerekli kuramsal bilgilere ulaşılmıştır. Araştırmanın evreni, Türkiye'deki Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri, örneklemi ise 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda öğrenim gören her lisans sınıfından dengeli sayı dağılımı gözetilerek seçilen 101 öğretmen adayından oluşmaktadır. Elde edilen veriler istatistik alanında uzman kişiler tarafından yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda üniversitede alınan piyano eğitimi süresince, piyano için düzenlenmiş olan türkülere daha fazla ağırlık verilmesinin öğrencinin motivasyonuna, öğrenmesine ve başarısına daha fazla katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of folk songs, which were arranged for piano in piano education, on the technical, musical and cultural development of the students, the effect of the teaching profession and the development of our national music vocabulary were investigated. Because it is thought that the usage of folk songs, which are arranged for piano education, will directly affect the motivation of our country students positively and benefit. In addition, it is aimed to find out whether folk music (folk songs) shaped in Anatolia during the centuries will contribute to the success of students in the current educational model. With this study, it is also aimed to contribute to the ongoing piano education programs. The literature was searched for this research and the necessary theoretical information was obtained. The universe of this study is the Department of Music Education students in Turkey, the sample consisted of 101 pre-service teachers selected from each undergraduate class considering a balanced number distribution in Gazi University Music Education Department in 2018-2019 Academic Year. The obtained data were interpreted by experts in the field of statistics. As a result of the research, it was concluded that giving more importance to the folk songs prepared for piano during the piano education at the university would contribute to the student's motivation, success and learning more.