Değer aktarımında görsel sanatlar dersinin etkinliğine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' views on the effectiveness of visual arts course in value transfer
- Tez No: 550203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KINIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul ve ortaokulda eğitim gören öğrencilere değerlerin aktarılmasında güzel sanatlar dersinin etkililiğine ilişkin öğretmen görülerini ortaya koymaktır. Nitel araştırma yöntemi ile yürütülen çalışmada fenomenoloji (olgu bilim) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu yaşları 24 ile 50 arasında değişen 19 öğretmenden oluşmaktadır. Öğretmenlerin araştırmaya dâhil edilmesinde uygun örnekleme tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırma kapsamında Konya ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul ve ortaokullarda görev yapan görsel sanatlar öğretmenleri ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırma kapsamında görsel sanatlar öğretmenlerinin değer aktarımında görsel sanatlar eğitimi dersinin etkililiğine ilişkin görüşlerini almak için açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler yoluyla elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. İçerik analizinde tümevarımsal bir yaklaşım sergilenmiş, önce kategoriler oluşturulmuş ardından kategorileri en iyi şekilde temsil eden temalar oluşturulmuştur. Yapılan içerik analizi sonucu 5 tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar şu şekilde sıralanabilir: Değer aktarımında görsel sanatlar dersinin rolü, değer aktarım sürecinde görsel sanatlar dersinin diğer derslerden farklı yönleri, değer aktarımında görsel sanatlar dersinde kullanılabilecek yöntem ve teknikler, değer aktarımında görsel sanatlar dersinden faydalanılmasının öğrencilerin tutum ve davranışlarına etkisi, görsel sanatlar dersinin öğrencilerin ahlak gelişimine katkısı. Bu temalar ise kendi içinde birtakım kategorilere ayrılmıştır. Araştırma sonuçları ilgili literatür ışığında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the opinions of teachers about the effectiveness of the fine arts course in transferring the values to the students studying in primary and secondary schools. Phenomenology (phenomenon) pattern was used in the study conducted by qualitative research method. The study group consisted of 19 teachers aged between 24 and 50 years. Appropriate sampling technique was used to involve teachers in the research. Within the scope of the research, interviews were made with visual arts teachers working in primary and secondary schools of Ministry of National Education in Konya. In the scope of the research, semi-structured interview form, consisting of open-ended questions, was used to get the views of visual arts teachers about the effectiveness of the visual arts education course. The data obtained through interviews were analyzed with content analysis method. In the content analysis, an inductive approach was presented, first categories were created and then the themes representing the categories in the best way were formed. As a result of content analysis, 5 themes emerged. These themes can be listed as follows: The role of the visual arts course in the value transfer, the different aspects of the visual arts course from the other courses in the value transfer process, the methods and techniques that can be used in the visual arts course in the value transfer, the effect of the use of the visual arts course in the value transfer on the students' attitudes and behaviors, contribution to moral development. These themes are divided into several categories. The results of the research were discussed and recommendations were made in the light of the relevant literature.