Aile şirketlerinde kurumsallaşma: Bir turizm seyahat acentası üzerine örnek olay çalışması
Institutionalization in family companies: A case study on a tourism travel agent
  1. Tez No: 550201
  2. Yazar: ŞEKİP KIRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde kurumsallaşma, markalaşma, aile şirketleri gibi kavramları çok sık duymaktayız. Ancak Aile Şirketleri, kurumsallaşma gibi kavramların birleşmesi şirketlerin ömrünü uzatmaktadır ne yazık ki kurumsallaşamayan aile şirketleri bir sonraki nesillere taşınmada sıkıntılar yaşamaktadır. Yapılan çalışmada turizm seyahat acentelerinin kurumsallaşmasına da örnekleme verilmiştir. Günümüzde turizm: ekonomide bacasız fabrika görevi üstlenmektedir. Turizm sektörü, Ülkeye döviz girişine aynı zamanda ülkede, iş istihdamının artmasına da büyük katkılar sağlamaktadır. Dünya da turizm, ülkeye turist çekmekle yetinmeyerek, aynı zamanda ülke vatandaşlarının da tatile çıkmalarına önem vermektedir. Türkiye de son yıllarda da ülkeye turisti çekme ve yurttaşlarını tatile çıkarmada bir sıçrama gerçekleştirmiştir. Hizmet sektöründe kurumsallaşma diğer sektörlere göre daha sancılı geçmektedir. Turizm de ise kurumsallaşma sezonluk iniş çıkışlar olduğundan dolayı kurumsallaşma ve devamlılık daha zor hale gelmektedir. Çalışmada turizm seyahat acentesinden örnekleme yoluyla gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today we often hear concepts such as institutionalization branding family companies. However, the merger of concepts such as family companies and institutionalization increases the life of the companies. Unfortunately, family companies that cannot be institutionalized face difficulties in moving to next generations. In this study, institutionalization of tourism travel agencies is given as a sampling. Nowadays, tourism: in the economy undertakes the duty of factory without chimney. The tourism sector is making a great contribution to the increase of employment at the same time as the foreign exchange entrance to the country. Tourism in the world not only attracts tourists to the country, but also gives importance to the holiday of the citizens of the country. Turkey has also been attracting tourists to the country in recent years and made a splash in removing their citizens on vacation. In the service sector, institutionalization is a bit more painful than other sectors. Institutionalization and continuity are becoming more difficult as institutionalization is seasonal ups and downs. In my study, it was made by way of sampling from tourism travel partners.