Sağlık hizmetlerinde bölgesel eşitsizliklerin analizi ve Türkiye örneği
Analysis of regional disparities in health care and the case of Turkey
- Tez No: 550253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sağlık hakkı, temel insan haklarından biridir. Sağlık hizmetlerine herkesin eşit erişim imkânının olması gerekir. Sağlık sistemlerine göre sağlık hizmetlerinden yararlanmada farklılaşma yaşanmaktadır. Ancak en azından aynı ülke içerisindeki coğrafi birimlere göre, sağlık hizmetlerine erişimde eşitliğin olması hedeflenmelidir. Türkiye'de sağlık hizmetleri incelendiğinde, sağlık hizmet unsurlarına göre bölgeler arası dağılımda ciddi farklılaşmaların olduğu görülmektedir. Bazı hizmet unsurlarında çok dengeli dağılım sağlanırken bazılarında ise birkaç bölgede yaşanan yığılmayla birlikte şiddetli bölgesel dengesizliklerin yaşanması söz konusudur. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen istatistik uygulamada 2017 yılı için dört gösterge grubunda 103 göstergenin bölgelerarası dağılımı analiz edilmiştir. Sağlık hizmetlerinin bölgeler arası dağılımında en dengeli olan gösterge grubu tıbbi cihazlar gibi sağlık hizmet kaynaklarıdır. Sağlık işgücünün bölgeler arası dağılımı da dengeli bir yapıya sahiptir. Buna karşılık sağlık kurumları ve sağlık hizmet alımlarında bölgeler arası dengesizliğin yüksek olduğu görülmektedir. Gösterge grupları içerisindeki değişkenler açısından da ciddi farklılıklar yaşanabilmektedir. Örneğin; sağlık işgücü grubunda uzman hekimlik alt branşlarında bölgesel eşitsizlik şiddeti diğer personel dağılımına göre fazladır. Sağlık kurumları alt grubundaki yoğun bakım yataklarında diğer göstergelere göre dengesiz dağılım şiddeti fazladır. Sağlık hizmet alımı grubunda ise ameliyatlarda bölgesel dağılım dengesizliğinin şiddeti yüksektir.
Özet (Çeviri)
The right to health is one of the fundamental human rights. Everyone should have equal access to health care. According to health systems, there is a differentiation in utilization of health services. However, at least according to geographical units within the same country, equality of access to health services should be targeted. When health services are examined in Turkey, it is observed that there are serious differentiations in the distribution between regions according to the health service elements. While some service elements provide a very balanced distribution, in some of them there are severe regional disparities with the accumulation in several regions. In the statistical implementation carried out within the scope of the study, interregional distribution of 103 indicators was analyzed in four indicator groups for 2017. The most balanced indicator group in the interregional distribution of health services is health care services such as medical devices. The interregional distribution of health workforce has a balanced structure. On the other hand, it is observed that there is high interregional imbalances in health institutions and health service purchases. Significant differences can also be experienced in terms of variables within the indicator groups. For example, the regional disparity in the specialist sub-branches of the health workforce group is higher than the other staff distribution. In the intensive care beds in the sub-group of health institutions, the distribution density is higher than the other indicators. In the health care services group, the regional dispersion imbalance severity is high.