Amartya Sen'in kalkınma anlayışı: Post-kalkınma yaklaşımları özelinde bir irdeleme
Amartya Sen's concept of development: An inquiry into the post-development approaches
- Tez No: 550274
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK SERDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Kalkınma bir kavram olarak tarihsel süreçte farklı anlamlarda kullanılmıştır. Buna karşın kalkınma iktisadı, iktisadın İkinci Dünya Savaşı sonrası gelişen bir alt disiplinidir. Bu alt disiplinin ortaya çıkışıyla birlikte kalkınma kavramının anlamı ve çağrışımları arasında farklılıkların ortaya çıktığı görülmektedir. Kalkınma iktisadı önerdiği kalkınma politikaları yoluyla azgelişmiş ülkeler üzerinde önemli etkilere sahip olmuştur. Kalkınma kavramı genel olarak, büyüme, sanayileşme ve hızlı sermaye birikimi olarak tanımlanmış ve kalkınma iktisadında bu değişkenleri temel alan teoriler geliştirilmiştir. 1980'lere gelindiğinde kalkınma politikalarının ve uygulamalarının azgelişmiş ülkelerde başarılı olmadığı ortaya çıkmış ve kalkınma iktisadı önemli eleştirilere maruz kalmıştır. Bu dönemde kalkınma iktisadının ve kalkınma düşüncesinin çıkmaza girdiği ileri sürülmüştür. Amartya Sen, geleneksel kalkınma iktisadını eleştirmektedir. Sen, kalkınma iktisadının çıkmazda olduğunu kabul etmekte ve geleneksel kalkınma iktisadının kullandığı araçları farklılaştırılarak kalkınma iktisadının çıkmazını aşmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda Sen'in kalkınma anlayışı yetkinlikler ve özgürlükler üzerine yoğunlaşır. Sen, yetkinlik ve özgürlük kavramlarını kalkınma iktisadına ilişkin çoğu alanda kullanır. Kalkınma iktisadının çıkmazına çözüm arayan bir diğer kalkınma anlayışı post kalkınma (post development) yaklaşımıdır. Post kalkınma yaklaşımı post modern bir bakışla inşa edilmiş ve kalkınma iktisadını post modern bir bakış açısıyla analiz etmeye çalışmıştır. Bu çalışmanın amacı kalkınma iktisadının çıkmazına çözüm üretmeye çalışan Amartya Sen'in ve post kalkınma yaklaşımının kalkınma çözümleri temelinde karşılıklı etkileşimlerin araştırılmasını hedeflemektedir. Sonuç olarak, bu çalışmada Amartya Sen'in kalkınma anlayışının post kalkınmacı bir perspektif sunup sunmadığı ve eğer post kalkınmacı bir perspektif sunmakta ise, hangi yönleri ile post kalkınma yaklaşımına yakınlaştığı ya da uzaklaştığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the historical process, development, as a concept has been used in different meanings. On the other hand, development economics is a sub-discipline of economics, developed after the Second World War. With the emergence of this sub-discipline, there seems to be differences among the meanings and connotations of the concept“development”. Development economics has had significant impacts on underdeveloped countries through the policies of development. Generally, the concept of development is defined as growth, industrialization and rapid capital accumulation and, theories based on these variables have been developed in development ecenomics. Since 1980s, development policies and practices have proved to be unsuccessful in underdeveloped countries and hence development economics has been subject to significant criticism. In this period, it's been argued that development economics and development thought has come to an impasse. Amartya Sen, criticizes traditional development economics. Sen recognizes the impasse of the development economy, and aims to overcome it by transforming the tools used by the traditional development economy. In this context, Sen's conception of development focuses on capabilities and freedoms. Sen uses the concepts of capability and freedom in many areas where development economics is inferred. Another conception of development that seeks a solution to the impasse of development economics is the post-development approach. Post development approach is based on post-modernity and attempt to analyze the development economy with a post-modern view. The aim of this study is to discover the interactions between that are related with development conceptions of Amartya Sen, and the post development approach in regard to their development re-solutions for the impasse of development economics. As a result, this study will evaluate whether Amartya Sen's concept of development offers a post-developmental perspective and if so, in which aspects does his perspective of development become closer or diverge from the the post-development approach.