TRT Türk Halk Müziği repertuvarına kayıtlı Giresun türkülerinin güzel sanatlar liseleri programında yer alan THM teori ve uygulaması derslerinde kullanılabilirliği üzerine bir inceleme
A review of the usability of Giresun folk songs which are registered to the trt Turkish Folk Music repertoire in the TFM theory and practise lessons in fine arts high school
  1. Tez No: 550280
  2. Yazar: BATUHAN TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırmada TRT Türk Halk Müziği repertuvarına kayıtlı Giresun türkülerinin, güzel sanatlar liseleri programında yer alan Türk Halk Müziği Teori ve Uygulaması derslerinde konu içeriklerini destekleyici olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Araştırmada, Giresun türkülerinin makam ve usul özelliklerinin ortaya konulması, söz unsurları bakımından uygunluğunun incelenmesi ve bu eserlerin THM Teori ve Uygulaması derslerinde konu içeriklerini destekleyici olarak kullanılabilirlik durumlarının tespiti amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini TRT THM repertuvarında bulunan 4991 sözlü ve sözsüz eser, örneklemini ise TRT THM repertuvarında Giresun iline kayıtlı 64 sözlü eser oluşturmaktadır. Her bir türkü makamlarına, usullerine ve söz unsurlarına göre ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Araştırma nitel bir araştırmadır. Verilerin elde edilmesi aşamasında, TRT THM repertuvarındaki Giresun türküleri belgesel tarama tekniği ile tespit edilmiştir. Türküler makam, usul ve söz unsuru özellikleri açısından incelenirken içerik çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular tablolar ve grafiklerle gösterilip yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda ders içeriklerini destekleyici olarak kullanımı uygun olduğu ve uygun olmadığı düşünülen türküler belirlenmiş ve tablolarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research reviews the usability of folk songs which were in the TRT Turkish Folk Music (TFM) repertoire as supporting subject contents for the theory and practice lessons in fine arts high schools. The aim of this research is to introduce the makam and rhythm features of Giresun folk songs, analyze suitability from the aspect of lyrics and evaluation of usability status of these folk songs as supporting material for lecture content in the TFM Theory and Practise lessons. The contents of these research consists of 4991 verbal and nonverbal works in TRT TFM repertoire and the samples are 64 verbal works which are Giresun folk songs registered to the TRT TFM repertoire. Each folk song was evaluated separately according to the makam, rhythm, and words. This research is qualitative research. Document scanning technique was used to collect data from TRT TFM Giresun folk songs repertoire. The content analysis method was used to review makam, rhythm, and words of the folk songs. Data which was gathered with this research were shown in tables and graphs and interpretted. At the end of the research, folk songs were shown on tables separating the ones which are considered to be useful and appropriate for the lessons and the ones which are not.