Klasik fiziğin ve kuantum fiziğinin doğa tasarımımıza olan etkilerinin karşılaştırılması
The comparison between the effects of classical physics and quantum physics on the idea of natura
  1. Tez No: 550347
  2. Yazar: TUĞBA SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Doğayı tanıma ve tanımlama sürecimizi belirleyen birçok etmen vardır. Bilgi anlayışımız bu etmenlerden biridir. İçinde bulunduğumuz doğa hakkında düşünürken, evrenin neliği, sonsuzluk, boşluk, kesinlik gibi kavramları araştırmakta, araştırmamızı bilgi felsefesi başlığı altında yürütmekteyiz. Bilgi anlayışımız doğa tasarımımızı etkilemektedir. İnsanoğlu doğanın içinde olmaklık nedeniyle onu eylemlerinin, edimlerinin ve etkinliklerinin nesnesi yapmaktadır. Bunu yaparken kabul ettiği bir doğa fikrine ve onun yasalarına sadık kalmaktadır. Ancak bazen kendi koyduğu yasalarla doğanın işleyiş düzenini karıştırmakta, kendi bilgisini mutlak doğa yasası olarak görmektedir. Bilgi anlayışını sorguladığında ise zaman içerisinde doğa anlayışının da değiştiğini fark etmektedir. 20. yüzyılda bilim felsefesi doğa bilimlerini incelerken bir takım çıkmazlara düşmüştür. Şöyle ki, teknolojinin gelişmesiyle birlikte mikro ve makro ölçeklerde deney ve gözlem yapma imkânı artmıştır. Bu imkânlarla incelenen mikro alanda sağduyuya aykırı durumlar tespit edilmiştir. Bu tez, klasik fiziğin ve kuantum fiziğinin doğa tasarımlarının dünya görüşümüze etkisini araştırma, ortaya çıkan tablo ile günümüzün doğa felsefesi anlayışını dile getirme çabasıdır. Kuantum fiziğinin felsefi temellerini yorumlamak için klasik fiziğin tarihçesi ve yöntemleri de incelenmiştir. Doğa anlayışımızı mercek altına almak adına fiziğin temel sıçrayış basamakları ele alınmış, hareket, kuvvet, deney, gözlem, matematik, mantık gibi yönteme dair alanlardan bahsedilmiştir. Benzerlikler ve karşıtlıklar tespit edilmiştir. İki paradigmanın karşılaştırılması sonucunda, süreklilik-süreksizlik, belirlilik-belirsizlik, nedensellik-olasılıksallık gibi çelişkilerin nedenini dünyanın yorumlanmasında aramak gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are a lot of factors determining our process of defining and describing the nature. Our concept of information is one of these factors. When we consider the nature we are within, the points we have discussed are the concepts like in quest of the universe, infinity, space and absoluteness. Mankind regards the nature as the object of his actions, acts and activities because of perceiving himself within the nature. He abides by the concept of nature and its laws. However, he sometimes mistakes his own laws for the order of nature and claims that his knowledge is absolute laws of nature. He realizes that the concept of nature varies in time when he questions his concept of knowledge. When the natural science was examined within the philosophy of science in the 20th century, some dilemmas emerged. Namely, as technology gradually improves, the opportunity to experiment and to observe micro and macro scales has arisen. The thesis is based on the exposition of methods, used to improve quantum physics, and the expression of the conception of natural science through the emergent table. As philosophical basics of quantum physics are commented, the history of classical physics and its methods has been analyzed. These two paradigms have been scrutinized fields, such as experiment, observation, mathematics and logic. Similarities and differences have been found. So, one of questions of the philosophy of science, the question about what the method of scientific examination is, has been given a comparative answer. As a result of the comparison between the methods of two paradigms, it has been found out that the source of contradictions, such as continuity-discontinuity, certainty-uncertainty and causality-probability requires to examine the method, instead of examining the world, the interpretation of the world or its meaning.