Zeytinde Verticillium solgunluk hastalığı (Verticillium dahliae Kleb.)'na karşı bazı preperatların etkinliğinin belirlenmesi
Determinaation of the effectiveness of some preperations against Verticillium wilt disease (Verticillium dahliae Kleb.) in olive
  1. Tez No: 550399
  2. Yazar: ATA EVREN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE EVRİM ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Verticillium solgunluk (Verticillium dahliae) hastalığına karşı bazı biyolojik preparatların etkinliği araştırılmıştır. Çalışma Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Bitki Koruma Bölümü ve Aydın ili Köşk ilçelerinde gerçekleştirilmiştir. Deneyde Harpin proteini (Messenger Gold), Mikoriza (ERS) – Trichoderma harzianum (T22 Planter Box) ve Bordo Bulamacı karışımı preparat olarak kullanılmıştır. Verticillium dahliae ile enfekte olan zeytin ağaçları (yaklaşık 25-35 yaş), 400-800 m (dağlık) rakımda dört adet zeytin bahçesi ve 100-250 m (ova) rakımda dört adet zeytin bahçesi Türkiye'nin Aydın İli Köşk İlçesinde belirlenmiştir. Uygulamaları % 45 hastalık oranına sahip zeytin ağaçlarına yapılmıştır. Zeytin ağaçlarına % 2 oranında Borda Bulamacı, yapraktan pülverize edilmiş ve topraktan kök bölgesine 2015 yılının Mart-Nisan aylarında uygulanmıştır. Topraktan kök bölgesine ERS -T22 Planter Box preparatları uygulanmıştır. Messenger Gold zeytin ağaçlarına pülverize edilerek ve ağacın gövdesine enjekte edilerek uygulanmıştır. Bitkiler bir yıl boyunca her ay gözlenmiş ve 12 ay sonra 0-4 skalasına göre değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler Tukey testi kullanılarak istatistiki analizi yapılmıştır. Sonuç olarak; Messenger Gold, Messenger Gold+ ERS - T22 Planter Box + Bordo Bulamacı ve Messenger Gold + Bordo Bulamacı uygulamalarında yüksek etkinlik sonuçları elde edilmiştir (P ≤ 0.05). Messenger Gold uygulamasında hastalık oranı % 10.8 ile % 18.2 olarak belirlenmiştir. Ayrıca, Bordo Bulamacı + Messenger Gold uygulamasında Verticillium hastalık oranı % 24.5, Messenger Gold+ ERS- T22 Planter Box uygulamasında % 19.8 olarak belirlenmiştir. ERS - T22 Planter Box ve Bordo Bulamacı uygulamasında, hastalığın baskılandığı ve hastalık simptomlarının bitkilerin diğer kısımlarına yayılmadığı gözlenmiştir. Bununla birlikte, bu hastalıklı kısımlarda yeni sürgünler oluşmamıştır. ERS-T22 Planter Box uygulamasındaki yüzde etki % 34 ve % 54 olarak saptanmıştır. Messenger Gold ile Messenger Gold'lu kombinasyonlar uygulandığında ağaçların Verticillium solgunluk belirtilerinin görüldüğü kısımlarında hastalığın baskılandığı, ağaçta dallanma ve dallarda yeni sürgünlerin geliştiği gözlenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, Harpin proteininin, zeytinde ksilemlerin aktivasyonu üzerinde pozitif bir etkisinin olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of some biological preparations against Verticillium wilt (Verticillium dahliae) disease was investigated. The study was carried out in the Isparta Applied Sciences University, Faculty of Agricultural Sciences and Technologies, Department of Plant Protection, and in Aydın province Köşk districts. Harpine Protein (Messenger Gold), Mycorrhiza (ERS)-Trichoderma harzianum strain (T22 Planter Box) and Bordeaux mixture used as biological preparations in the experiment. Olive trees (approximately 25-35 years old) infested with Verticillium dahliae were identified four orchards in the region of altitude 400-800 m (mountainous) and four orchards in the region of altitude 100-250 m (lowland) in Köşk, Aydın, Turkey. Applications have been made too live trees with a disease rate of about 45 %. In March-April 2015, 2 % Bordeaux Mixture application was sprayed on the olive tree sand applied to the root soil. ERS-T22 Planter Box preparation applied to the root soil. The Messenger Gold applied by sprayed on the olive trees and injected into the tree's body. Plants have been observed every month for a year and after 12 month, the plants were evaluated according to the scale of 0-4. The data were analyzed by using the Tukey test. As a result, high efficacy results have been obtained in Messenger Gold, Messenger Gold + ERS-T22 Planter Box + Bordeaux mixture and Messenger Gold + Bordeaux mixture applications (P≤0.05). The Messenger Gold the disease rate was determinated to 10.8- 18.2 % in the Messenger Gold application. Also, the Verticillium disease rate was 24.5 % in Bordeaux mixture + Messenger Gold application and it was determined as 19.8 % in Messenger Gold + ERS-T22 Planter Box application. In the application ERS-T22 Planter Box and Bordeaux mixture, it was observed that they suppressed the Verticillium wilt disease and the disease symptoms were not spread too the part of plants. However, none wexiles had been formed in these diseases part. The % effect in application of ERS-T22 Planter Box was 34-54 %. Application of Messenger Gold and in combination with Messenger Gold were observed that the Verticillium wilt disease was suppressed in the parts of the trees where the symptoms occurred and it was found that the tree showed regeneration by regrowing development at foliage in the branches and dips. It is considered that, according to our results, Harpin protein may have a positive effect on the activation of xylem in olive.