Sinyalize kavşaklardaki ışık ihlallerinin keren akım ile olan ilişkisinin analizi
The Analysis of the relationship between the light-violation and breaking current at the intersections with signalization
  1. Tez No: 55040
  2. Yazar: BAHRİ SANER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
SINYALIZE KAVŞAKLARDAKİ IŞIK İHLALLERİNİN KESEN AKIM İLE OLAN İLİŞKİSİNİN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Bahri SANER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1996 ÖZ Kent içinde trafiğin daha düzenli seyredebilmesi için, şehir içi sinyalizasyonu bulunan, kavşağa bağlanan bir kolda kavşak istikametinde seyreden araçlardan geçiş yasağım ihlal eden araçların bu kol üzerinde yer aldığı hattı kesen, hatta seyreden araçların sayısı ile ne derece uyumlu olduğunu araştırmak gerekmektedir. Bu amaçla Ankara' da trafiği yoğun polisi olmayan şehir içi sinyalizasyonuna sahip rasgele 5 kavşak seçilmiş ve geçiş yasağını ihlal eden araçların sayısı, 46 saatlik süre için 5 er dakikalık aralarla tesbit edilmiştir.Bu işlem, polisi olan 3 kavşak içinde 22 saatlik süre için tekrar edilmiştir. Sonuçların istatistiksel değerlendirilmesinde ışık ihlali ve kesen akım gözlemleri arasındaki ilişki korelasyon ve regresyon analizi ile belirlenmiştir. Ayrıca her iki gözlemin oranları ve oran farkları farklı zamanlar için hesaplanmış ve bu değerler için istatiksel testler uygulanmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi Sinyalizasyon, kesen akım, kavşak 182 Prof.Dr.Özkan ÜNVER
Özet (Çeviri)
II THE ANALYSIS OF THE RELATIONSHIP BETWEEN THE LIGHT-VIOLATION AND BREAKING CURRENT AT THE INTERSECTIONS WITH SIGNALIZATION (M.Sc. Thesis) Bahri SANER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNHNOLOGY August 1996 ABSTRACT For a better traffic flow in a city it is necessary to investigate relationship (correlation) between the number of vehicles wich are violating the prohibition of way among those that are moving in the direction to the intersection on the road arm connected to the intersection with signalization and the number of vehicles wich are mowing on the road crossing the road with that arm. For this purpose, 5 intersections with signalization with heavy traffic with no policeman have been choosen randomly in Ankara. For 46 hours period of time with 5 minute time intervals, observed is the number of vehicles of violation and the number of those crossing. For a 22 hours period of time, this observation is repeated at 3 intersections with policeman. In statistical analyses of the results, the relationship between the observations of the violating and crossing vehicles is determined by correlation and regression analysis. Additionaly, computed are the ration between these two type of observations and the differences there of for various time intervals and carried out tests of significance for these diferences. Science code Key words Page number Advizer Signalization, throungh the junction, intersection 182 Prof.Dr.Özkan ÜNVER