Buji ile ateşlemeli motorlarda yanma hızının performansa etkileri
  1. Tez No: 55039
  2. Yazar: M.SAHİR SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
BUJİ İLE ATEŞLEMELİ MOTORLARDA YANMA HIZININ PERFORMANSA ETKİLERİ (Doktora Tezi) M. Sahir SALMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs, 1996 ÖZET İçten yanmalı motorlar, şehiriçi hava kirliliğinin en önemli kaynaklarından birini teşkil etmektedir. Her geçen gün gaydan artan taşıtlarla birlikte, bu taşıtların sahip olduğu, motorların yarattığı çevre sorunları da büyümektedir. Gerek motordan maksimum performansın elde edilmesi, gerekse egzoz emisyonlarının ıslah edilmesi için motor silindiri içerisindeki karışım teşkilinin ve yanma işleminin optimum şartlarda yapılması gereklidir. Bu çalışmada buji ile ateşlemeli motorlardaki yanma olayına etki eden motor hızı, karışım oram, ateşleme avansı ve egzoz gazı resirküîasyonu gibi önemli parametrelerin etkinlikleri araştırılmıştır. Deneyler tek silindirli, dört zamanlı, 3600 dev/dak. hızda maksimum 4 HP gücünde, L tipi silindir kapağına sahip bir motor üzerinde yapılmıştır. Silindir kapağına iki adet iyonlaşma gensoru, basınç algılayıcı sensör ile üç adet termokupl bağlanarak, sırasıyla, alev cephesinin alev yolunun %40 ve %80'ini Ikatetme süreleri ile maksimum basınç pozisyonu ve üç ayrı yerden silindir kapak sıcaklığı ayrı ayrı ölçülmüştür. Testler sırasında 12 Voltluk bir dinamodan dönüştürülmüş bir dinamometre kullanılmış, motor hızı ve momenti ile yakıt tüketimi ve egzoz emisyon değerleri ölçülmüştür. Motordaki yanma hızı ile performans ve egzoz emisyonları arasında yakın ilişki olduğu tesbit edilmiş, stokiyometrik hava-yakıt oranına yakın, fakir karışım oram ile, düşük egzoz emisyonları, yüksek performans ve verimli çalışma elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF FLAME SPEED ON THE SPARK IGNITION ENGINE PERFORMANCE (Ph. D. Thesis) M. Sahir SALMAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May, 1996 ABSTRACT Internal combustion engines are a major source of urban air pollution. Day by day, the number of motor vehicles is increased and consequently the amound of harmful waste products being released in to the atmosphere is increased. In order to maximize the performance of the engine and to minimiz© the exhaust gas emissions, it is necessary to obtain a fuel/air mixture and combustion at the optimum conditions in the engine cylinders. In this study, the important engine performance parameters like engine speed, air/fuel ratio, ignition advance and the rate of exhaust gas recirculation affecting on the combustion were investigated. For the experiments, a single cylinder, four stroke engine which has 4 HP maximum power output at 3600 rpm was used, A 12 V engine electric generator was converted to a dynamometer in order to measure the engine moment. The instruments were set to define the position of maxsimum pressure point and to measure the duration of 40% and 80% of the full flame propagation path while TTthe piston is at the TDC position by using two ionization sensors and piezo electric- crystal pressure detecting sensor. Also to measure the cylinder-head temperature from the three different location three thermocouples have been used. The brake specific fuel consumption and exhaust gas emissions were also measured. It has been obsrved that flame speed of combution effects engine performance and exhaust gas emissions as well.