Ters yüz öğrenme yönteminin 10. sınıf öğrencilerinin matematik başarısı, motivasyonu ve 21. yüzyıl becerilerine etkisi
The effect of the flipped learning method on 10th grade students' mathematics achievement, motivation, and 21st century skills
  1. Tez No: 958532
  2. Yazar: BEKİR FAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, Ters Yüz Öğrenme Modelinin 10.sınıf öğrencilerinin matematik başarısı, motivasyonu ve 21.yüzyıl becerileri üzerindeki etkisi ile bu süreçteki öğrenci deneyimleri incelenmiştir. Araştırma karma yöntemle yürütülmüş olup sıralı ardışık desen ile fenomonolojik desen birlikte kullanılmıştır. Çalışma, 10. sınıf matematik dersi kapsamında yer alan“İkinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Denklemler”konusunun öğretiminde uygulanmıştır. Araştırmada, deney ve kontrol grubu olarak iki farklı sınıf belirlenmiştir. Gruplar, uygulayıcı öğretmenin dersine girdiği ve benzer akademik başarı düzeyine sahip iki sınıf arasından; sınıfların fiziksel koşulları dikkate alınarak belirlenmiştir. Etkileşimli tahtaya sahip sınıf deney grubu, etkileşimli tahta bulunmayan sınıf ise kontrol grubu olarak atanmıştır. Deney grubunda konunun öğretiminde ters yüz öğrenme modeli uygulanırken kontrol grubunda öğretim ortamına müdahalede bulunulmamış, mevcut öğretim yöntemi ile öğretim gerçekleşmiştir. Çalışmanın örneklemi 38 deney ve 38 kontrol olmak üzere 76 onuncu sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Süreç sonunda deney grubundan 24 öğrenci ile görüşmeler yapılarak süreçteki deneyimleri incelenmiş dolayısıyla çalışma grubu 24 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan 24 öğrencinin 8'i akademik başarı düzeyine, 8'i matematik motivasyon düzeyine ve 8'i 21. yüzyıl beceri seviyesine göre (her biri düşük, orta ve yüksek düzeyleri temsil edecek şekilde) belirlenmiş; tüm katılımcılar gönüllülük esasına göre seçilmiştir. Çalışmanın yapıldığı okul, İstanbul ilinin bir ilçesinde yer alan çok programlı lisedir. Nicel verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen akademik başarı testi, Kesici (2018) tarafından geliştirilen matematik motivasyon ölçeği ve Çevik ve Şentürk (2022) tarafından geliştirilen kapsamlı 21.yüzyıl beceri ölçeği kullanılmıştır. Nitel veriler ise araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırma sonunda ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarıları ve 21.yüzyıl becerileri üzerinde olumlu etkisinin olduğu, matematik motivasyonları üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin deneyimlerini anlamaya dönük yapılan nitel verilerin analizinde öğrenme süreci ve stratejileri, öğrenci katılımı ve etkileşim, öğrencilerin algıları ve motivasyonu, modelin matematik başarısına etkisi, sosyal ve kişisel gelişim ve modelin zorlukları ve geliştirilmesi şeklinde 6 tema ortaya çıkmıştır. Öğrenciler videolar sayesinde konuları kendi hızlarında öğrenebildiklerini, bu sürecin bağımsız öğrenme, öz düzenleme ve problem çözme becerilerini geliştirdiğini belirtmiştir. Grup çalışmaları ve sınıf içi etkinlikler yoluyla öğrencilerin derse daha aktif katıldığı, iş birliği ve akran etkileşiminin arttığı gözlemlenmiştir. Matematiğe yönelik olumlu tutum geliştiren öğrencilerin içsel motivasyonlarında ve öz yeterlilik algılarında artış olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca öğrenciler, iletişim, öz güven ve sorumluluk alma gibi sosyal ve kişisel becerilerde gelişim sağladıklarını dile getirmiştir. Bununla birlikte bazı öğrenciler dikkat dağınıklığı, içerik yoğunluğu, video süreleri ve grup içi uyum gibi alanlarda zorluk yaşadıklarını ifade etmiş ve modelin geliştirilmesine yönelik çeşitli önerilerde bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin bu deneyimleri akademik başarı, motivasyon ve 21.yüzyıl beceri düzeylerine göre benzerlikler olduğu gibi farklılıkların da var olduğu görülmüştür. Akademik başarı düzeylerine göre öğrenciler, süreci genel olarak olumlu değerlendirmiştir. Düşük düzeydekiler öz düzenleme, problem çözme ve öz güven kazanımını vurgularken; orta düzeydekiler etkinliklerin katkısı ve öğrenme farkındalığından, yüksek düzeydekiler ise öğrenmenin kalıcılığı, liderlik ve sorumluluk paylaşımından söz etmiştir. Motivasyon düzeyine göre düşük motivasyonlu öğrenciler öğrenmeye yönelik dirençlerini aşma ve katılım artışı yaşarken; orta düzeydekiler aktif öğrenme ve öz yeterlilik gelişiminden, yüksek motivasyonlular ise liderlik ve olumlu tutum gelişiminden bahsetmiştir. 21. yüzyıl beceri düzeylerine göre tüm gruplar video destekli öğrenmeden fayda sağladığını belirtmiş; düşük düzeydekiler öz düzenleme ve problem çözmede gelişim yaşadığını, orta düzeydekiler akran öğrenmesi ve etkinlik katkısını, yüksek düzeydekiler ise iletişim, liderlik ve verimlilik gibi ileri düzey becerileri ön plana çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of the Flipped Learning Model on 10th grade students' mathematics achievement, motivation, and 21st-century skills, as well as their experiences throughout the process. A mixed-methods approach was adopted, combining a sequential explanatory design with a phenomenological perspective. The implementation focused on the topic of“Quadratic Equations in One Variable”within the 10th-grade mathematics curriculum. Two classes with similar academic achievement levels were selected as the experimental and control groups, taking into consideration their physical classroom environments. The class equipped with an interactive whiteboard was designated as the experimental group, while the class without one served as the control group. In the experimental group, the Flipped Learning Model was applied, whereas in the control group, instruction followed the existing traditional teaching methods without any intervention. The overall sample included 76 10th grade students—38 in each group. At the end of the process, semi-structured interviews were conducted with 24 students from the experimental group to explore their experiences, forming the qualitative study group. These 24 students were selected based on three criteria—academic achievement, mathematics motivation, and 21st-century skills—each represented at low, medium, and high levels, with eight students per criterion. All participants were selected voluntarily. The research was conducted in a multi-program high school located in a district of Istanbul. Quantitative data were collected using an academic achievement test developed by the researcher, the Mathematics Motivation Scale by Kesici (2018), and the 21st Century Skills Scale by Çevik and Şentürk (2022). Qualitative data were gathered through a semi-structured interview form created by the researcher. Findings indicated that the Flipped Learning Model had a positive effect on students' academic achievement and 21st-century skills, but no significant effect on their mathematics motivation. Thematic analysis of students' experiences revealed six major themes: learning process and strategies, student engagement and interaction, perceptions and motivation, impact on mathematical achievement, social and personal development, and challenges and suggestions for improvement. Students reported that the video-based content allowed them to learn at their own pace and improved their independent learning, self-regulation, and problem-solving skills. Classroom activities and group work enhanced active participation, cooperation, and peer interaction. Students who developed more positive attitudes toward mathematics also reported increased intrinsic motivation and self-efficacy. Additionally, students noted improvements in communication, self-confidence, and responsibility. However, some students experienced challenges related to attention span, content density, video length, and group dynamics, and offered suggestions for enhancing the model. Finally, both similarities and differences were observed in students' experiences depending on their academic achievement, motivation, and 21st-century skill levels. Low-achieving students emphasized gains in self-regulation, problem-solving, and self-confidence; medium-level students highlighted learning awareness and the contribution of activities; and high-achieving students mentioned knowledge retention, leadership, and shared responsibility. Similarly, students with low motivation described increased engagement and reduced resistance to learning; those with moderate motivation noted active learning and improved self-efficacy; while highly motivated students emphasized leadership and positive attitude development. Across all 21st-century skill levels, students benefited from video-supported learning. Those with lower skills developed in self-regulation and problem-solving; those at the intermediate level cited peer learning and the value of activities; and those with high skill levels emphasized advanced competencies such as communication, leadership, and productivity.