Bir sağlık turizm örneği olarak termal turizm: Türk sağlık turizmi içindeki yerinin çeşitli boyutlarıyla incelenmesi
Thermal tourism as an example of health tourism: Reviewing its place on the Turkish health tourism with different aspects
- Tez No: 550414
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnsanların ilkçağlardan itibaren sağlıklarını iyileştirmek amacıyla şifalı kaynaklardan yararlandıkları bilinmektedir. Başlarda farklı amaçlar ile faydalanılan bu şifalı kaynakların daha sonraları turizm açısından önemli hale geldikleri bilinmektedir. Bölgesel olarak yararlanılan bu şifalı kaynakların bilinirliği seyahat olanaklarının kolaylaşması ve teknolojik gelişmeler ile ülkesel sınırları aşmıştır. Bu seyahatlerin yapıldığı başlıca merkezlerin sağlık tesisleri ve termal tesisler olduğu söylenebilir. Türkiye'nin termal kaynaklar açısından önemli kaynaklara sahip olduğu söylenebilir. Tezde Türkiye'nin sağlık turizmi içerisindeki yeri, sahip olduğu avantaj ve dezavantajları açıklanmaya çalışılmıştır. Sağlık turizminin bir türü olarak ele alınan termal turizmin Türkiye'deki mevcut durumu ve termal tesislere ait veriler tanımlayıcı analiz yöntemi ile değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca literatürde yer alan kaynaklar ve termal tesislere ait verilerinden hareketle SWOT analizi yapılmıştır. Bunun yanında termal oteller hakkında tripadvisor web sitesinde yapılan olumsuz yorumlar incelenerek termal tesislerde bulunan mevcut sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular ve tesisler için yapılmış olumsuz yorumlar incelendiğinde Türkiye'nin termal açıdan zengin kaynaklara ve merkezlere sahip olmasına rağmen yabancı turistler tarafından yeterli ilgiyi görmediği, termal tesislerde kalışların kısa süreli, tesislerin bakımsız ve sunulan termal hizmetlerin yetersiz olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is widely known that people have been using medicinal herbs for the purpose of treatment of their health since ancient times. It is known that, in the beginnings, the medicinal herbs were used for different purposes, later, there have gained importance for tourism. The increasing awareness for the medicinal herbs that used in the regional level before crossing the country borders with the help of technology and ease of travel. It can be said that most of the traveling centers of the people are health facilities and thermal facilities. It can be said that Turkey has important resources in terms of thermal sources. In this thesis, the place of Turkey on medical tourism, and its advantages and disadvantages are tried to explain. Thermal tourism is discussed as a type of medical tourism of which current situation and the data of the thermal facilities are tried to evaluate by using descriptive analysis method. Moreover, the SWOT analysis is conducted according to the studies in the current literature, and the data of the tourism facilities. Moreover, current issues are tried to determine according to the negative comments about thermal hotels on tripadvisor website. When such comments are reviewed, while Turkey is a resource-rich country in terms of thermal sources, and has many thermal facilities, is not disregarded by foreign tourists, the duration of their visits to thermal facilities is short, the facilities are dilapidated, and the served thermal services are not well enough.