Küreselleşme sürecinde Türkiye'de 1980 sonrası yerelleşme görünümleri
Localization efforts in Turkey during globalization after 1980
  1. Tez No: 550452
  2. Yazar: EYYÜP CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Küreselleşme içerisinde birçok farklı süreç yaşanmaktadır. Bu süreçler kimi zaman küreselleşmeye paralel biçimde ortaya çıkarken kimi zaman da ona zıt biçimlerde ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan küreselleşmeye hem paralel hem de zıt bir kavram olarak yükselişe geçen yerelleşme, yeni uygulamaları da beraberinde getirmiştir. Küreselleşmeyle beraber gelen yerelleşme olgusuyla siyasal ve örgütsel yapılanmalar değişmiş, yerel demokrasi, katılım ve yerel yönetişim önem kazanmıştır. Türkiye de bu noktada küreselleşmenin sonuçlarından etkilenmiş ve yerelleşme konusunda önemli adımlar atmıştır. Özellikle 1980 sonrasında yükselişe geçen yerelleşme tartışmaları ve bu yönde oluşan bilinç, yeterli toplumsal zemini de bulduğunda yerel yönetim reformları şekline dönüşmüştür. Reformlar içerisinde birçok yeni yasa ve uygulama ortaya çıkmıştır. Bu uygulamalardan İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması, Kalkınma Ajansları ve Kent Konseyleri, küreselleşmeye yerelleşmeyle katılım açısından işlevseldir. Zira bu uygulamalar küreselleşmeyle yükselişe geçen yerelleşme anlayışı ve bunun sonuçları olan yerel demokrasi, katılım ve yerel yönetişim anlayışının geliştirilmesi amacıyla ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many different processes occurring within globalization. These occur either in parallel with globalization, or in contrast to it. In this sense, as both familiar and unfamiliar concept to globalization, localization has gained popularity and brought about new applications. It has led political and organizational institutions to be changed, and local democracy, participation, and local governance to gain popularity. Turkey is one of the countries influenced by the results of globalization, and it has taken significant steps about localization. Especially, the discussions on localization intensified after 1980 and the awareness created in this regard transformed into a kind of local government reforms when the necessary social popularity was ensured. These reforms led to new laws and applications to be developed. Nomenclature Of Units For Territorial Statistics, Development Agencies, and City Councils are functional in terms of participating in globalization through localization since they were developed with the aim of raising awareness of localization which gained its popularity with globalization, and its results, namely, local democracy, participation, and local governance.