Bağlanma stilleri ve affetme düzeyinin evlilik uyumuna etkisi
The effect of attachment styles and level of forgiveness on marital adjustment
  1. Tez No: 550459
  2. Yazar: TAYYİBE YAMAN AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ALTUNSU SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın temel amacı bağlanma stilleri ve affetme düzeyinin evlilik uyumuna etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu 210 yetişkin evli bireyin kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmesi yoluyla oluşturulmuştur. Araştırmada bağlanma stillerini belirlemek amacıyla“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri- II”, affetme düzeyini belirlemek için“Evlilikte Suçu Affetme Ölçeği”, evlilik uyumunu belirlemek için“Evlilik Uyumu Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler frekans (n), yüzde (%), ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler olarak belirtilmiştir. İki grubun karşılaştırmalarında Student's t test, üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında One-way ANOVA test ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Bonferroni test kullanılmıştır. Ölçeklerin birbirine olan etkisi için çoklu lineer regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of attachment styles and the level of forgiveness on marital adjustment. In the study“Experiences in Close Relationships-Revised”,“The Marital Offence-Specific Forgiveness Scale”,“Marital Adjustment Test”and“The Personal Information Form”was used. The findings of the study were discussed in the light of the literature and recommendations were made in line with the results.