Türkiye'deki özel güvenlik hizmetlerinin Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkelerindeki uygulama örnekleri ile karşılaştırılması
A comperative study with implicational models between private security services in Turkey and United States of America and European Union countries
- Tez No: 550467
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Kamu Yönetimi, Forensic Medicine, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Suç Önleme ve Analizi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Güvenlik hizmeti devletin tekelinde olan bir kamu hizmetidir. Ancak zaman içinde çeşitli nedenler ile kamu hizmeti anlayışı sınırlandırılmış, 1980'li yıllarda dünyada başlayan özelleştirme rüzgârının etkisiyle bazı güvenlik hizmetlerinin özelleştirilmesine olanak sağlanmıştır. Türkiye'de özel güvenlik hizmetleri ABD ve Avrupa'ya nispeten daha geç sayılabilecek 1981 yılında başlamıştır. Bu çalışmada ülkemizdeki özel güvenlik hizmetlerinin mevcut durumu, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkelerindeki uygulama örnekleri ile karşılaştırılarak incelenecek, mevzuat ve sektördeki eksiklikler saptanarak çözüm önerileri getirilecektir.
Özet (Çeviri)
Private security services are public services subject to government monopoly. However, due to various reasons, within time public services were restricted and in 1980"s, which was the peak period of the privatizitation era in Turkey, it was permitted privatize security services. Private security services in Turkey started in 1981, relatively later than USA and Europe. In this study we aimed to emphasize the current situation of private security services in Turkey, compare the implementational models with USA and EU countries based on legislations and regulations, to identify the flaws and bring suggestions for solutions of the flaws.