Türkiye ve Yunanistan ortaokul matematik öğretim programlarının karşılaştırılması
Comparison of the secondary school mathematics curriculum of Turkey and Greece
- Tez No: 668575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KALELİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye ortaokul matematik öğretim programı ile tarihinde matematik alanında önemli bir yere sahip olan Yunanistan'da uygulanmakta olan 5-8. sınıf matematik öğretim programlarının karşılaştırılarak benzer ve farklı yönlerinin ortaya konulmasıdır. Araştırma genel tarama modelinde desenlenmiş, betimsel bir çalışmadır. Veri toplama aracı olarak öğretim programları kullanılmış ve doküman analizi tekniği ile analizler yapılmıştır. Türkiye ve Yunanistan öğretim programlarına ve ülkelere ait genel bilgilere ülkelerin resmi internet sitelerinden ulaşılmıştır. Araştırmada Türkiye ve Yunanistan öğretim programları; yapı, amaç, içerik, eğitim durumları ve ölçme-değerlendirme boyutları açısından detaylı bir şekilde karşılaştırılmıştır. İçerik boyutunda; öğrenme alanları, alt öğrenme alanları, her bir sınıf düzeyinde ele alınan konular ve kazanımlar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma bulguları sunulurken tablolardan faydalanılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde; Türkiye matematik öğretim programı tek bir doküman halinde yapılandırılmış olmasına rağmen Yunanistan matematik öğretim programının, amaçlar, genel hedefler, disiplinler arası yaklaşımın temel kavramlarını kapsayan detaylı bir dokümanı da mevcuttur. Yunanistan'da ilkokul 6 ortaokul 3 yıl olmasına rağmen Türkiye'de her ikisi de 4 yıldır. Araştırmaya dahil edilen matematik öğretim programlarının her ikisinde de problem çözme becerisinin ve matematiğin gerçek yaşamdaki yerinin öğrencilere kazandırılması amaçlanmaktadır. Toplam kazanım sayılarına bakıldığında, Yunanistan matematik öğretim programında kazanım sayısı Türkiye'den daha fazla olmasına rağmen, buna karşılık gelen toplam ders saatinin Türkiye programında daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Eğitim durumları incelendiğinde Yunanistan programında matematik tarihi üzerinde durulduğu fakat Türkiye programında matematik tarihine herhangi bir vurgu yapılmadığı görülmüştür. Karşılaştırılan her iki programda da ölçme ve değerlendirmenin amacı öğrenci merkezli bir yaklaşıma sahiptir. Her iki ülkede de ölçme sonuçlarının tek başına değerlendirilmediği, aksine süreç odaklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Yunanistan matematik öğretim programında ölçme ve değerlendirme boyutuna daha çok önem verildiği görülmüştür. Bu bilgilerin yanı sıra her iki ülkenin öğretim programlarındaki benzer ve farklı yönler detaylı bir şekilde verilmiş ve bu alanda araştırma yapacak araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to compare the similarities and differences of the secondary school curriculum from 5th to 8th grade between Turkey and Greece which has an important place in the field of mathematics in its history. The research is descriptive which is designed in a general survey model. Curriculums were used as a data collection tool and analyzes were performed using the document analysis techniques. Both of curriculums and general information about Turkey and Greece were accessed from official websites of the countries. Turkey and Greece curriculum were compared about the structure, purpose, content, assessment and evaluation dimensions in the research. Learning areas, sub-learning areas, subject and achievements were addressed at each grade level which were examined in detail in the content dimension. Charts were used while the findings of the research were presented. When the research results are examined, mathematics curriculum is configured as a single document in Turkey. On the other hand, mathematics curriculum in Greece has also a detailed approach document which analyze the aim, general target, the basic concept of the interdisciplinary approach. Although the primary education is 3 years in Greece, Primary and secondary education in Turkey is 4 years. Both of the mathematics curriculum of the research are aimed to acquire problem solving ability to students and the place of the mathematics in real life. When we look at the total number of gains, we could determine that the mathematics curriculum in Greece states more total number of gains than Turkey. However, the total number of mathematics curriculum hours in Turkey has been remarked more than Greece. When the training program is observed it could be found that. Although Greece has focused on the history of the mathematics. It has not been given any emphasis to the history of mathematics in Turkey curriculum. The purpose of measurement and evaluation in both of curriculums which were compared, has a student centered approach. It has been concluded that measurement results are not evaluated separately in both countries on the contrary, they are process oriented. Furthermore, it has been observed that the measurement and evaluation dimension is more important in mathematics curriculum of Greece. In addition, similar and different aspects were explained in details about this countries curriculum and are presented some suggestions to researchers who would conduct research in this field.