Çağdaş şirketlerin sözleşmeleri ve hükümleri(ملخص الدداسة عقود الشركات املعاصرة وأحكامها)
Contemporary companies and provisions of contracts
  1. Tez No: 550500
  2. Yazar: WALID ABDULLA KH AL MAJRBI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ADNAN DERWİSH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırma amacı ışık çağdaş şirketlerin sözleşmeleri ve bunların hükümleri ve bunların uygulamaları, ve bilinç ne ölçüde uygun kriterleri meşruluğu, yanı sıra bilgi, teoriler, sözleşmeler, İslam ve laik yasalar ve hazırlanan sözleşmeler, İslam ve görev elde şirketler tarafından İslam, yanı sıra biliyoruz, genel hükümler, çağdaş şirketler, ve sonra bir dizi çözümleri şirketleri katkıda bulunmak için gelişmeler, çağdaş İslam ekonomisi. Bu araştırmacı ve ardından bir grup bilimsel yöntemleri hangi tema, açıklayıcı bir yaklaşım, araştırmacı, sözleşmeleri ve şirketlerin İslam, Kutsal Koran; chunk kayak, hükümler ve sunna peygamber ve açıklamalar ve deyen juris çağdaş şirketler için adresleme esas fikirler ve görüşler, denenmiş tanımlamak için kavramları, modern şirketlerin İslam ve karşılaştırma şirketler arasında, İslam ve şirketlerin pozitif ekonomi, stand bazı unsurlar. stand, yansıyan, çalışma, çaba olası göstermeye çalıştık, tüm tema, İslam, denge ve itidal ve damga, bir araştırmacı, sonuçlar ve öneriler. Bu araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm araştırmanın giriş kısmıdır. Bu kısımda araştırmanın sorunu, hedefleri, önemi ve hipotezler, metodoloji, araştırmanın yapısı, konu hakkında yapılmış geçmiş çalışmaların yanı sıra konusunun seçilme sebebi işlenir. İkinci bölüm ise İslam fıkhında ve çağdaş kanunda akdin tanımı işlenir. Üçüncü bölüm“Ortaklıklar”başlığını taşır, dördüncü bölümde de fıkıhta ortaklıklar ve çağdaş ortaklıklar konusu işlenir. Son olarak, beşinci bölüm sonuç bölümüdür, çıkarımlar, öneriler, kaynaklar, referanslar ve özgeçmiş mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The research aims to shed light on the contemporary companies contracts and their provisions and their applications, and awareness of the extent to which they conform to the criteria of legitimacy, as well as knowledge of the theories of contracts in Islamic jurisprudence and the secular laws and drafted contracts in Islamic jurisprudence, and the role that achieved by companies in Islamic jurisprudence, as well as know the basis for the general provisions of contemporary companies, and then propose a set of solutions that enable companies to contribute to the advancement of contemporary Islamic economy. The researcher followed a group of scientific methodologies which theme, through the descriptive approach, the researcher on the basis of contracts and companies in Islamic jurisprudence, based on the Holy Quran; because it is the source of the provisions, and the sunna of the prophet and annotations, and opinion juries contemporary companies, to addressing the inherent ideas and opinions that have tried to identify the concepts of contemporary companies in Islamic jurisprudence, and comparison between companies in Islamic jurisprudence, and companies in the positive economy, in order to stand on some of the implications that require stand, reflected the benefit of the study, an effort possible tried to show all the theme of what the Islam of balance and moderation. This research contains five chapters dealing with the first chapter: Introduction to research, the problem of research and the objectives of research, the importance of research, and the reason for choosing the subject in addition to the hypotheses, methodology, structure and previous studies. The second chapter dealt with the definition of the contract in Islamic jurisprudence and positive law through. As for the third chapter, it was titled companies. Chapter four dealt with companies in jurisprudence and contemporary societies. The fifth and final chapter came as a conclusion to discuss findings.