Gazifikasyon tesisi odun atığı ile sivas kangal linyit kömürünün karakterizasyonu ve boya adsorpsiyonunda kullanım olanaklarının araştırılması
Characterization and investigation of usage possibilities in paint adsorption of sivas kangal lignite coal and wood waste of gasification plant
- Tez No: 550501
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Sivas-Kangal linyit kömürünün ve Gebze MDF ve Yonga Levha Gazifikasyon Tesisi ön çalışmalarında elde edilen odun atığının adsorban olarak kullanılmasının olanakları araştırılmıştır. Böylelikle hem atıkların değerlendirilmesi hem de daha ucuz ve kolay elde edilen malzemeler ile çevre kirliliğinin önlenmesi amaçlanmıştır. -75 mikron boyutuna kırılıp öğütülen ve adsorban olarak kullanılan odun atığı ve kömür numunelerin yapı ve yüzey özellikleri XRD, SEM ve BET ile incelenmiştir. Kül, nem, uçucu madde ve sabit karbon içerikleri ile elementel analizleri yapılarak numuneler karakterize edilmeye çalışılmıştır. Deneylerde boyar madde olarak metilen mavisi(C16H18CIN3S.xH2O) kullanılmıştır. Adsorpsiyon olanakların araştırılması için hazırlanmış örnekler ile pH, sıcaklık, zaman, karıştırma hızı ve derişim gibi parametreler kullanılarak metilen mavisinin (MM) adsorpsiyon deneyleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda linyit kömüründe pH 6.4'te %99.5'lik bir verim ve odun atığı ile yapılan deneylerinde ise pH 8.3'te % 99.7'lik verim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibilities of the use of Sivas-Kangal lignite coal and wood waste obtained from the preliminary studies of Gebze MDF and Chipboard Gasification Plant as an adsorbent were investigated. In this way, it is aimed to evaluate the wastes and to prevent environmental pollution by the materials that are cheaper and easier to obtain. The structure and surface properties of wood waste and charcoal samples which were crushed and grounded to -75 microns size and used as adsorbents were investigated by XRD, SEM and BET. Samples were tried to be characterized by ultimate (ash, moisture, volatile matter and constant carbon contents) and elemental analysis. In the experiments methylene blue (C16H18CIN3S.xH2O) was used as dyestuff. Adsorption tests of methylene blue (MB) were performed by using parameters such as pH, temperature, time, mixing speed and concentration. Results showed that by using lignite coal a yield of 99.5% at pH 6.4 and by using wood waste a yield of 99.7% was obtained at pH 8.3.