Faktör analizi yöntemleri ve karşılaştırması
  1. Tez No: 55052
  2. Yazar: BÜNYAMİN EMİRORMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SONER GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
FAKTÖR ANALİZİ YÖNTEMLERİ VE KARŞILAŞTIRMASI (Yüksek Lisans Tezi) Bünyamin EMİROSMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİRÜSÜ Mayıs 1996 OZ Faktör Analizi modelinin en önemli aşamalarından birisini Faktör Çıkartma Yöntemleri oluşturur. Bu çalışmada Temel Bileşenler Analizi, Ençok Olabilirlik Faktör Analizi, Temel-Eksenler Faktör Analizi, Alfa Faktör Analizi ve îmaj Faktör Analizi yöntemleri incelendi. Daha sonra, bu yöntemlerin temel özelliklerine göre karşılaştırması yapıldı. Ayrıca bir örnek ve bir simulasyon modeli oluşturuldu, bütün yöntemlere göre çözüldü ve sonuçlan karşılaştırıldı. Bu tezde, yapılan araştırmalar sonucunda ve derlenen bilgiler ışığında Ençok Olabilirlik Faktör Analizi yönteminin diğer yöntemlere nazaran daha tercih edilebilir olduğu görüldü. Bilim Kodu :406.01.01 Anahtar Sözcükler :Factor Analizi, Temel Bileşenler Analizi, Ençok Olabilirlik Faktör Analizi, Temel-Eksenler Faktör Analizi, Alfa Faktör Analizi, İmaj Faktör Analizi. Sayfa Adedi :107 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Soner GÖNEN
Özet (Çeviri)
11 METHODS OF EXTRACTING FACTORS AND THEIR COMPARISON (M. Sc. Thesis) Bünyamin EMİROSMAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1996 ABSTRACT Methods of Extracting Factors are one of the most important step of the Factor Analysis Model. Principal Component Analysis, Maximum Likelihood Factor Analysis, Principal-Axes Factor Analysis, Alpha Factor Analysis and Image Factor Analysis were examined in this study. Then, these methods were compared in view of their basic characteristics. Moreover, an example and a simulation model were formed then solved by all these methods and their results were compared. In the study, in the light of collected knowledge and the result of research, it was observed that the Maximum Likelihood Factor Analysis method is more preferable than all other methods. Science Code : 406.01.01 Key words : Factor Analysis, Principal Component Analysis, Maximum Likelihood Factor Analysis, Principal-Axes Factor Analysis, Alpha Factor Analysis and Image Factor Analysis. Number of Pages : 107 Advisor : Prof. Dr. Soner GÖNEN