Nepotizmin örgütsel yalnızlık ve işgören performansı üzerine etkileri: Kamu ve özel sektör karşılaştırması
Effects of nepotism on organizational loneliness and employee performance: Comparison of public and private sector
  1. Tez No: 628243
  2. Yazar: ÖZLEM İBİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM DERYA YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın amacı, nepotizmin örgütsel yalnızlık ve işgören performansının üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Ayrıca, nepotizmin iş gören performansı üzerindeki etkisinde örgütsel yalnızlığın aracı (mediator) rolünü incelemektir. Araştırma, nepotizmin daha önce test edilmediği örgütsel yalnızlık kavramı ile ilişkisinin test edilmesi bakımından önem taşımaktadır. Bu bağlamda, Hatay ilinde kolayda örneklem ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılarak 407 (212 özel sektör ve 195 kamu çalışanı) geçerli anket ile veri toplanmıştır. Özel sektör ve kamu çalışanları iki farklı örneklem olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada,“güvenirlik analizleri”,“keşifsel faktör analizleri”,“bağımsız örneklem t- testi”,“Pearson korelasyon analizi”,“basit doğrusal regresyon analizi”,“hiyerarşik regresyon analizi”ve“Sobel testi”kullanılmıştır. Analiz bulguları; her iki örneklemde de nepotizmin örgütsel yalnızlığı etkilediğini; özel sektör çalışanlarında nepotizmin işgören performansı üzerindeki etkisinde örgütsel yalnızlığın aracı rolü olduğunu; kamu çalışanlarında ise nepotizmin ne örgütsel yalnızlığı ne de işgören performansını etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of nepotism on organizational loneliness and employee performance. Also, to investigate the mediating effect of organizational loneliness on the effect of nepotism on the employee performance. The research is important in terms of examining the relationship between nepotism and organizational loneliness, which has not been tested before. In this context, the data was collected from 407 valid surveys (212 private sector employees and 195 public employees) by using the convenience sampling and snowball sampling methods in Hatay. Private sector and public employees were evaluated as two different samples. In this study,“reliability analysis”,“exploratory factor analysis”,“Independent sample t-test”,“Pearson correlation analysis”,“simple linear regression analysis”,“hierarchical regression analysis”and“Sobel Tests”were used. The results of the analysis show that nepotism has significant positive effect on organizational loneliness among both samples. Organizational loneliness has significant mediating role on the relationship between nepotism and employee performance among private sector employees. Nepotism does not affect neither organizational loneliness nor employee performance among public employees.