Metal ve seramik tozlarının soğuk izostatik preslenmesi
- Tez No: 55053
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
METAL VE SERAMİK TOZLARININ SO?UK İZOSTATİK PRESLENMESİ (DOKTORA TEZİ) Abdulkadir EKŞİ GAZI UN.VERSITESI FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1996 ÖZET Bu çalışmada 650 MPa basınçlara kadar dayanabilen bir soğuk izostatik presleme hücresinin tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Bu basınç hücresi ile farklı sertlik değerine sahip aliminyum, demir ve alumina tozları farklı toz büyüklülerinde 100-500 MPa basınç arasında sıkıştırılıp yoğunlaşmaları incelenmiştir. Esnek kalıbın sıkıştırma öncesi ve sonrası hacimleri tespit edilerek her üç toz için de % teorik yoğunluklar hesaplanmışta. Alumina çok sert olduğundan 500 MPa basınçta dahi sıkıştırılmış numunede azda olsa soğuk kaynaklaşmanın olmadığı görülmüştür. Çok yumuşak ve iyi plastik davranıştaki aluminyumda hemen hemen yüzde yüz yoğunluğa kavuşulmuştur. Orta sertlik ve plastik davranıştaki demir tozlarında esnek kalıp içerisindeki hava 10~2 torr'a kadar vakumla boşaltıldığında yoğunlaşma % 92 ve vakumsuz % 82 civarında kalmıştır. Başlangıçtaki tane boyutundan kaynaklanan farklı vurgu yoğunlukları alüminyumda 300 MPa, demirde 400 MPa sıkıştırmalarda kapanmıştır. Alüminyum tozunda yoğunlaşma, artan basınçla birlikte 300 MPa basınçta % 94 civarına çıkmış ve 400 MPa basınçta % 98 olduktan sonra 500 MPa basınçta değişmemiştir. Buna rağmen uygulanan basınçla birlikte 500 MPa basınca kadar mikrosertlik değerinin arttığı görülmüştür. Benzer şekilde 400 - 500 MPa arasında demir tozunda da yoğunlaşma oranının yaklaşık aynı düzeyde kalmasına rağmen mikrosertlik değerinde bir artış olmuştur. Ayrıca alüminyum ve demir tozlarının morfolojisi ve mikroyapısı, Işık Mikroskobu ve Taramalı Elektron Mikroskobunda (SEM) incelenmiştir. Bilim Kodu : 225. 02. 01 Anahtar Kelimeler : Soğuk izostatik presleme, metal ve seramik tozu, yoğunlaşma Sayfa Adedi : 108 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman SARITAŞ
Özet (Çeviri)
m COLD ISOSTATIC PRESSING OF METALLIC AND CERAMIC POWDERS Ph.D. Thesis AbdulkadirEKŞİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCETNCE AND TECHNOLOGY January 1996 ABSTRACT In this work, a cold isostatic pressing unit, which can withstand up to 650 MPapressure has been designed and constructed. With this pressure unit, aluminium, iron and ceramic powders, having different hardness values, have been pressed and their densification behaviours have been investigated between 100 -500 MPa. Having determined the volumes of the flexible containers before and after the compression, the percentages of theoretical densities for these three types of powders have been calculated. Almost a density of 100% has been obtained with the soft and good plastic behaving alıımirıium powders. When the air in the flexible container was emptied by vacuum up to 10" torrs, in the case of the medium hardness and plastic behaving iron powders maximum densities were 92% and 82% without vacuum. Different packing densities, at the beginning due to particle size have reached the same level at 300 MPai for alumimum and 400 MPa for iron. Density of aluminium powders were about 94% at 300 MPa and 98% at 400 MPa Then, at 500 MPa it did not change. However, until 500 MPa, microhardness of the aluminium powders has increased with the increase in applied pressure. Similar densification and microhardness has increased for iron powders as well. Light and scanning electron microscopy (SEM) examinations have revealed that severe plastic deformations have taken place in the powders of aluminium and iron. No plastic deformation has been observed in alumina powders. Science code : 225. 02.01 Key words : Cold isostatic pressing, metallic and ceramic powders, densification Page number : 108 Supervisor : Prof.Dr. Süleyman SARITAŞ