Acil durumlarda kullanılabilecek demontabl yapıların tasarım kriterlerinin belirlenmesine yönelik kavramsal bir model
A conceptual modeling toward the determination of design criterion of demontable structures in the case of emergency
- Tez No: 55051
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ACİL DURUMLARDA KULLANILABİLECEK DEMONTABL YAPILARIN TASARIM KRİTERLERİNİN BELİRLENMESİNE YÖNELİK KAVRAMSAL BİR MODEL (Doktora Tezi) Mustafa Kemal ERVAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1995 OZ Bu tezde, acil durumlarda kullanılabilecek demontabl yapıların tasarım kriterlerinin belirlenmesine yönelik kavramsal bir modelin oluşturulması amaçlanmıştır. Bunun için öncelikle, bu konu ile ilgili yapılan ve uygulanan çalışmalar incelenerek irdelenmiştir. Sonra, acil durumlar için üretilecek demontabl yapıların ürüne ve sürece yönelik özellikleri üzerinde durulmuş ve uygun öneriler getirilmiştir. Detaylardan hedefe doğru takip edilecek amaç hiyerarşisi içerisinde her bir özellik için optimum alternatifi belirleyecek“kavramsal bir değerlendirme modeli”seçilmiş; değerlendirme yöntemi olarak“uygunluk değeri analizi”ve karar kriteri olarak da“en büyük beklenen değer”kullanılmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 601.02.03; 601.02.02 Acil durum, demontabl yapı. 176 Prof. Dr. Ziya UTKUTU?
Özet (Çeviri)
Ill A CONCEPTUAL MODELING TOWARD THE DETERMINATION OF DESIGN CRITERION OF DEMONTABLE STRUCTURES IN THE CASE OF EMERGENCY (Ph. D. Thesis) Mustafa Kemâl ERVAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1995 ABSTRACT The aim of this thesis is to build a model to determine the design criterion of demontable structures in the case of emergency. For this purpose, relevant applications were investigated in the first place. Later, properties of the quality and the process of demontable structures were examined and suitable suggestions are made. Finally,“a conceptual evaluation model”is selected to determine the optimum alternative, according to the hierarchy of aims which is through details to end.“Appropriation value analysis”as evaluation method and“maximum expected value”as decision criterion is used. Science code Key words Page number Advisor 601.02.03 ; 601.02.02 Emergency, demontable structure. 176 Prof. Dr. Ziya UTKUTU?