Dikmen ve Elmadağ grovaklarının parametrik özelliklerinin tespiti ve farkların yorumu
  1. Tez No: 55054
  2. Yazar: HÜSEYİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ıı DİKMEN VE ELMADA? GROVAKLARTNIN PARAMETRİK ÖZELLİKLERİNİN TESBİTİ VE FARKLARIN YORUMU (Yüksek Lisans Tezi) HÜSEYİN ERDO?AN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1996 OZ Ankara kent içi ve Ankara iline bağlı Elmadağ ilçesi yerleşim alanlarında bulunan grovakların, ısı, su, don vb. gibi atmosferik etkilerde ayrışıp değişikliğe uğraması sonucu, mukavemet kaybı başta olmak üzere, sergiledikleri davranış farklılıkları araştırılmıştır. Bu çalışmada; Ankara ve elmadağ yerleşim alanlarında bulunan grovaklardan numuneler alınarak, bunlar üzerinde ayrışma etkisini belirleyecek deneyler yapılıp sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma sırasında Ankara ve Elmadağ grovaklarının sık ve derin çatlaklı olmaları yüzeyde mostra veren grovaklardan bir bölge hariç karot alınmasını imkansız kılmıştır. Bunun için karot örnekleri derinliği 2 m ile 8 m arasında değişen ve temel kazısı sırasında çıkan kaya bloklarından güçlükle almabilmiştir. Araştırma sonunda Ankara ve Elmadağ grovaklarında; çatlakların sık ve derin olduğu, yüzeyden derinlere inildikçe koyu kahverengi renkten yeşil renge doğru geçişin izlendiği, fiziksel özellikler bakımından büyük farklılıkların olmadığı, mekanik özellikleri Elmadağ grovaklarının yüksek çıktığı tesbit edilmiştir. Ayrıca her iki bölgede yüzey grovaklarında ısı, su, don etkisinde ayrışmanın çok yüksek olduğu ve bu sonucun kazı aynaları ve temel tabanında problemler yaratabileceği kanaatine varılmıştır. Bilim Kodu : 624.01.01 Anahtar Kelime : Grovak, Ankara ve Elmadağ Grovaklar, Mühendislik Özellikleri, Laboratuvar Deneyleri Sayfa Adedi : 134 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
m DETERMINATION OF PARAMETRIC PROPERTIES OF DİKMEN ELMADA? GROYWACKES & INTERPRATATION OF DD7FERENCES (M. Sc. Thesis) Hüseyin ERDO?AN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDZNCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1996 ABSTRACT In this study, the behawiour of greywackes, which are located around Ankara city and Elmadağ district, which is belong to Ankara prowince, under the atmospheric affects that cause alteration and strenghtloss on such rocks, has been investigated. During the study, samples were taken from field and some tests were performed to understands the alteration affect on such greywakes and the results have been concluded. Except one case, because of the cracky structure of greywakes no core recovery was available. Forthis rason samples could taken form test pits between 2-8 m's. As a result, it has been observed that; the cracks are frequent and deep, the color of rock is boing green from brown, from surface to deep, there were no big differences in physical characteristics; mechanical results were higher than others for Elmadağ wackey. In addition the alteration degree is very high because of the atmospheric affects for greywakes located these two areas and as a conclusion some problems must be expected for excavation faces and foundation excavations. Science Code : 624.01.01 Key Words : Greywakes, Ankara and Elmadağ Greywakes, Engineering Specifications, Laboratory Test. Page number : 134 Adviser : Prof.Dr. Süleyman PAMPAL