Türkiye'deki Rhinolophus ferrumequinum (Schreber, 1774)'un morfometrik olarak değerlendirilmesi (Mammalia: Chiroptera)
Morphometric evaluation of Rhinolophus ferrumequinum (Schreber, 1774) in Turkey (Mammalia: Chiroptera)
  1. Tez No: 550558
  2. Yazar: GİZEM ESİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma Türkiye'den 1977 ve 2010 yılları arasında toplanan ve koleksiyonda muhafazaa edilen 161 Rhinolophus ferruequinum örneğinin 9 iç karakter ölçüsünün istatistiki analizine dayanmaktadır. Analiz sonucuna göre Güneydoğu Anadolu Bölgesinin örnekleri tümkafatası, condylobasal uzunluk, zygomatic genişlik, üstçene diş dizisi uzunluğu ve mandibula uzunluğu bakımından istatistiki önemde farklılık göstermiştir. Buna göre Güneydoğu Anadolu'da R.f.irani alttürünün varlığı morfometrik olarak da teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is based on the statistical analysis of nine cranial character of 161 Rhinolophus ferruequinum specimens collected and deposited in the collective between 1977 and 2010 years from Turkiye. According to the results of analysis, the statistics of Southeastern Anatolian Region differ significantly in terms of total length, condylobasal length, zygomatic width, maxillary tooth row length and mandibular length. Accordingly, the existence of the R.f.irani subspecies in Southeast Anatolia has been confirmed morphometrically.