Telekomünikasyon sektörüne ergonomik yaklaşım ve Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi'nde bir uygulama
- Tez No: 55058
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
TELEKOMİÜNİKASYON SEKTÖRÜNE ERGONOMİK YAKLAŞIM VE TÜRK TELEKOMÜNİKASYON ANONİM ŞİRKETİNDE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Abdullah SOY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1996 ÖZ Telekomünikasyon alanındaki gelişmeler sayesinde, insanların iletişim olanakları çok genişledi. Bu hizmeti gerçekleştiren telekomünikasyon sektörü çalışanlarının büyük bir çoğunluğu, çalışma koşulları gereği, diğer insanlardan izole olmuş biçimde kapalı mekanlarda çalışmaktadırlar. Bu nedenle diğer sektörlerde çalışanlar gibi, problemlerini dışarı yansıtmaları sınırlı düzeyde kalmaktadır. Telekomünikasyon sektörü çalışanlarının problemlerini kamuoyuna yansıtabilmek ve bilimsel düzeyde irdelemek, çalışmalarımızın özünü oluşturmaktadır. Bu sektör çalışanlarının, tüm çalışanlarda olduğu gibi bazı problemleri mevcuttur. Çalışmamızda, telekomünikasyon sektörü çalışanlarının problemlerini ergonomi bilimi ışığı altında bakarak, Ankara evreninde rassal olarak seçilen 20 sayısal telefon santrali ve Şehirlerarası İşletme Müdürlüğü çalışanlarından 330 kişiye anket uygulandı. Çalışma ortamlarında kullanılan alet ve cihazların ergonomik olmadığı gözlemlendi. Çalışanları en çok rahatsız eden çevre faktörlerinin de gürültü, ışıklandırma ve yansıma olduğu, ayrıca çalışma saatlerinin vardiyalı olmasının da, çalışanlar üzerinde sağlık problemleri gibi olumsuz sonuçlar doğurduğu tespit edilmiştir. İşyeri fiziksel değerlendirme bulgularına göre, işin gereği olması gereken antropometrik ölçüler ve ergonomi normlarına göre işyeri düzenlemesi olmadığı, alet ve cihazlar seçilirken Türk insanının yapısının dikkate alınmadığı görülmüştür. Hal böyle olunca çalışanlar gerek çalışma motivasyonu, gerekse sağlık yönünden olumsuz etkilenmektedirler. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa adedi Tez Yöneticisi 5000022 Telekomünikasyon, Ergonomi 127 Yrd.Doç. Dr. Abdullah ERSOY
Özet (Çeviri)
ECONOMICAL APPROACH TO THE STAFF WORKING IN TELECOMMUNICATION SECTOR AND AN IMPLEMENT IN TURKISH TELECOMMUNICATION CORPORATION (M.Sc. Thesis) Abdullah SOY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1996 ABSTRACT The possibibilities of communication has improved very much due to improvements in the telecomunication area. Most of the staff of telecomunication sector who implement this service, work in covered placed in an isolated manner because of working conditions. For thes reason reslection of their problems out side as stafs working in the outher sectors remains in a limited level.To make known the problems of the staffs working in telecomunication sector to the public and to study them in a scientific level forms the basis of our studies.This stafs in this sector in our study by looking at the problems of stagg of telecommunication sector under the light of ergonomics, we investigated by selecting coincidencely 330 staff working in 20 digital exchange from intercity operational directory and we detemined that instruments and devices in the office werent ergonomic and that the environmental factors that disturbs the staff were noise, lightening and reflection. Furthermore it was determined that the working times were not converient and also the negative efficts of working by shift were determined. It was seen that staff had a lot of complaints retarding their healths as a result of these bad working conditions moreover a cording to khe physical appreciation results of the office, it was also seen that offices weren't orfanized according to anthropometric dimensions and ergonomic norms and that while instruments and devices were being selected it wasn't considered the antropometric builet of Turkish people So staff ingluences negativeley repareling working motivation as well as health. Scientific Code Key Words Page Numbers Thesis Adviser 5000022 Telecomunication, Ergonomic 127 Deputy Asistant. Abdullah ERSOY II