Sermaye artırım kararlarının BİST 100'de işlem gören firmaların pay getirileri ve volatiliteleri üzerindeki etkisi
The effect of capital increase decisions on the rate of return and return volatility of stocks listed on the BIST 100 index
  1. Tez No: 550624
  2. Yazar: DAULYETBYEK SHYNARBYEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Şirket sermaye artırımına gidildiğinde, pay senedini nasıl etkileyeceği hem yöneticiler hem yatırımcılar açından çok önemlidir. Bu yüksek lisans tezin amacı, BİST 100 Endeksi'nde işlem gören şirketlerin sermaye artırımları ile ilgili duyuruların pay senetleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Üç bölümden oluşan çalışmada pay, volatilite ve sermaye artırımı kavramları incelenerek BİST 100 Endeksi'nde yer alan firmaların 1 Ocak 2008 – 30 Temmuz 2018 tarihleri arasındaki yapmış olduğu sermaye artırımların pay senedi getirisi ve volatilitesi üzerinde nasıl etki gösterdikleri yarı güçlü form etkinliğinde Olay Çalışması yöntemi ile analiz edilmiştir. Tez çalışması sonucunda, BİST 100 Endeksi'nde işlem gören şirketlerin sermaye artırım kararlarının pay getirileri üzerinde açıklama sonrası 2'nci günde negatif etki oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Yatırımcıların sermaye artırımına kümülatif olarak gösterdiği tepkinin ise açıklama sonrası bir haftalık dönemde negatif yönlü olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca sermaye artırımı açıklamasının, takip eden 1'inci gün ile 10'uncu gün aralığında volatilite üzerinde negatif etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
When the management decides to increase company's capital, its effect on shares is very important for managers and investors. The aim of the thesis is to investigate the effects of the announcements related to the capital increases of the companies listed on BIST 100 index. In the study, the concepts of rate of return, volatility and capital increase were examined and the effect of capital increases on the rate of return and volatility of the stocks listed on the BIST 100 index was analyzed. The effect was analyzed on data between 1 January 2008-30 July 2018 by using event study methodology. The findings of the study, indicate that the capital increase decisions of companies listed on BIST 100 Index has a negative effect on the rate of return only on the second day after the announcement. Capital increase decisions seem to affect cumulative abnormal returns negatively throughout the week after announcement and volatility positively between the 1st and 10th days after the announcement.