Suzuki Keman Okulu 1 keman metodunun teknik, müzikal ve form açısından incelenmesi
The analysis of tecnique, musical and form of violin method in Suzuki Violin School 1
- Tez No: 550625
- Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada başlangıç keman eğitiminde kullanılan“Suzuki Keman Okulu 1”metodunun 17 parçası sağ el, sol el teknik özellikleri, müzikal özellikleri ve form açısından incelenmiş ve araştırmacı tarafından çalışma önerileri sunulmuştur. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi modeli kullanılarak yapılmıştır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda“Suzuki Keman Okulu 1”metodundaki parçaların sol el ve sağ el teknik özellikler taşıdığı sonucuna varılmıştır. Bu teknik özelliklerin kazanılmasının daha etkili olabilmesi için araştırmacı tarafından çalışma önerileri sunulmuştur. Müzikalite olarak ise, 17 parçanın dinamikleri ve ölçü birimleri analiz edilmiştir. Form analizleri doğrultusunda form şeması çıkarılmıştır. Bu çalışma;“Suzuki Keman Okulu 1”metodunu kullanacak eğitmenlere ve öğrencilere analitik ve sorgulayıcı bir bakış açısı kazandırması bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, 17 parts of Suzuki Violin School 1 al method which is used in starting violin education are examined in terms of technical characteristics, musical characteristics and form diagram of right hand and left hand and study suggestions are presented by the researcher. The research was conducted using a content analysis model of qualitative research methods. According to the researches, it was concluded that“Suzuki Violin School 1”method have been carried some special technical characteristics in the left hand and right hand. In order to be more effective in acquiring these technical features, the researcher proposed the study proposals. As for musicality, dynamics and measurement units of 17 parts were analyzed. In accordance with the form analysis, the form diagram was removed. This study; it is important in terms of giving an analytical and questioning perspective to the instructors and students who will use in“Suzuki Violin School 1”method.