Özelleştirme sürecinin Türkiye'deki sağlık hizmetleri alanına etkisi
The privatization process in Turkey the impact on the health care field
  1. Tez No: 550629
  2. Yazar: KEMAL GELEGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünya genelinde, üretimin yapısında 1970'lerin başından itibaren önemli değişikliler ve ekonomik durgunluklar meydana gelmiştir. 1980 yılına gelindiğinde ise dünya genelinde sağlıkta reform ve özelleştirme çalışmaları başlamıştır. Türkiye'de ise 1995 yılında 7. Beş Yıllık Kalkınma Planı dâhilinde Sağlıkta Sosyalizasyon politikalarının uygulanmadığı görülmektedir. Bu durum Türkiye'de bulunan özel sağlık kuruluşlarının kâr amacı doğrultusunda hareket etmesine sebep olmuştur. Türkiye gibi az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere uygulanan özelleştirme politikası ise KİT'lerin yabancı sermayeye aktarılması şeklindedir. Ancak sağlık alanındaki özelleştirmelerin, ticari bir kaygı içinde pazar ve piyasa mekanizması doğrultusunda tekelci finans kuruluşlarına bırakılmasının doğru olmadığı düşünülmektedir. Sağlık alanındaki özelleştirmelerin ticari bir kaygı ile politik alanda ilerlemesi az gelişmiş ülkelerin en büyük sorunlarından biridir. Türkiye'de özellikle 2002 yılından itibaren önem kazanan sağlıkta özelleştirme çalışmaları, son 18 yıldır Türkiye'de hız kazanarak devam etmiş ve devlet tarafından desteklenmiştir. Böylece bireyler sadece kamu hastanelerinden değil özel hastanelerden de faydalanma eğilimine girmişlerdir. Bu durum sağlık hizmetleri sunumunda çeşitliliğe neden olarak sağlık harcamaları, sağlık personeli sayısı ve hastanelerin maliyetlerinde değişikliğe sebep olmuştur
Özet (Çeviri)
In the world-wide structure, significant changes and economic stagnations have occurred since the early 1970s. In 1980, health reform and privatization started in the world. In Turkey, there has not been applied in 1995. 7. Socialization in health policies, including the Five-Year Development Plan. This situation is caused to move in line with the profit of private health institutions in Turkey. The privatization policy applied to least developed and developing countries such as Turkey is to be transferred to foreign capital in the form of kits. However, it is considered that it is not right to leave the privatizations in the field of health to the monopolist financial institutions in a commercial concern in line with the market and market mechanism. One of the biggest problems of underdeveloped countries is the progress of the privatizations in the field of health with a commercial concern. Since 2002, health has gained importance especially in privatization efforts in Turkey in the last 18 years, he continued gaining momentum in Turkey and was supported by the state. Thus, individuals tend to benefit not only from public hospitals but also from private hospitals. This has led to a variety of health care provision, leading to changes in health expenditures, the number of health personnel and the costs of hospitals