Yabancı uyartımlı dinamo karekteristik eğrilerinin bilgisayarla çıkarılması
  1. Tez No: 55064
  2. Yazar: NUSRET BÖLÜK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAN İMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
YABANCI UYARTIMLI DİNAMO KAREKTERİSTİK E?RİLERİNİN BİLGİSAYARLA ÇIKARILMASI (Yüksek lisans Tezi) Nusret BÖLÜK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1996 OZ Yabancı uyartımlı doğru akım dinamosunun boş çalışma ve dış karakteristik deneylerinin bilgisayar vasıtasıyla yapılabilmesi için genel amaçlı bir giriş/çıkış kartı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu kart vasıtasıyla deney makinasından alman verilerin işlenmesi, Y.U.D.'nun boş çalışma ve dış karekteristik deney şartlarının sağlanması ve elde edilen verilere göre grafiklerin çizilme amacına yönelik bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yöntemle, klasik yöntemler karşılaştırıldığında, deney esnasında yapılabilecek yanlışlıklar, okuma hataları, deney sonucunda grafik çizerken oluşabilecek hatalar vs. ortadan kaldırılmıştır. Bilim Kodu Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.01.00 65 Yrd. Doç. Dr. Erkan İMAL
Özet (Çeviri)
OBTAINING THE CHARACTERISTICS CURVES OF AN SEPARATELY EXITED DC GENERATOR WITH A COMPUTER (M.Sc. Thesis) Nusret BÖLÜK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September, 1996 ABSTRACT A general purpose input / output card has been designed and realized in order to obtain the loaded and unloaded working characteristics curves of an separately exited d.c. generator. A computer program is also implemented for processing the data obtained from the experimental machine via the I/O card, continuing the required experimental conditions of the machine and drawing the relevant graphics as to obtained data. When compared the implemented method with the conventional methods, the human errors involved in the experimentation, reading, drawing the graphics etc. is eliminated. Science Code : 626.01.00 Page Number : 65 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Erkan İMAL ıı