Ekonomik özgürlükler ve vergi gelirleri arasındaki ilişki: OECD ülkeleri örneği
The relationship between economic freedoms and tax revenues: The case of OECD countries
  1. Tez No: 550644
  2. Yazar: ERCAN BAHTİYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ODABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Özel mülkiyetin korunduğu, sözleşme serbestisinin sağlandığı ve toplum üyelerinin iktisadi tercihlerini özgürce gerçekleştirme imkânı bulduğu bir ortam ekonomik olarak özgür bir ortamı ifade eder. Dolayısıyla böyle bir ortamda gerçekleştirilen yatırımların güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra toplumun her bir üyesinin haksız rekabetten uzak bir biçimde ekonomik faaliyetlerini özgürce gerçekleştirmesi mümkündür. Ekonomik olarak özgür bir toplumun gelişmiş bir toplum olduğu öngörülür. Gelişmiş toplumlarda ise elde edilen vergi gelirlerinin aynı oranda yüksek olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda ekonomik özgürlükler ile vergi gelirleri arasındaki ilişki, vergi oranı uygulamalarından ziyade toplumdaki her bireyin adil bir şekilde vergilendirildiğinin farkında olarak iktisadi kararlarını hiçbir müdahale ile karşılaşmadan özgürce almalarından kaynaklanmaktadır. Bu tez çalışmasında Panel Veri Analizi yönteminden yararlanarak Pedroni (1999), Kao (1999) ve Johansen- Fisher panel eş bütünleşme testleri, uzun dönemli katsayı tahmini FMOLS ve DOLS yöntemleri ve Emirmahmutoğlu-Köse (2011) panel nedensellik testi 32 OECD ülkesinin 1996-2016 yılları arasındaki verileri kullanılarak vergi gelirleri ile ekonomik özgürlük arasındaki uzun dönemli ilişki vergi gelirlerini belirleyen diğer faktörlerle birlikte analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre ise ekonomik özgürlükler ve vergi gelirleri arasında uzun dönemli bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte iki değişken arasında çift yönlü nedensellik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
An environment in which private property is protected, the freedom of contract is ensured and the members of society have the opportunity to realize their economic choices freely express an economically free environment. Therefore, in addition to ensuring the security of the investments carried out in such an environment, it is possible for each member of the society to carry out economic activities free of unfair competition. It is envisaged that an economically free society is a developed society. In developed societies, the collected tax revenues are higher in the same rate. In this respect, the relationship between economic freedoms and tax revenues arises from the fact that every individual in society rather than tax rate practice is taxed fairly and makes economic decisions freely without any interference. In this thesis, long term relationship between tax revenues and economic freedom was analyzed together with other factors determining tax revenues by using panel data analysis. Pedroni (1999), Kao (1999) and Johansen-Fisher panel co-integration tests, FMOLS and DOLS methods for long-term coefficient estimation and Emirmahmutoğlu-Köse (2011) panel causality test were used for the years between 1996 and 2016 with the 32 OECD countries data. According to the results of the analysis, it was concluded that there is a long-term relationship between economic freedoms and tax revenues. However, it was found that there was a two-way causality between two variables.