Sürdürülebilir turizm uygulamalarının bölgesel kalkınma açısından değerlendirilmesi: TRB1 bölgesine yönelik bir çalışma
Evulation of sustainable tourism practices in terms of regional development: An aplication for the TRB1 region
- Tez No: 550653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Turizmin yarattığı olumsuzluklar, sürdürülebilirlik kavramını, dolayısıyla sürdürülebilir turizm konularını gündeme getirmiştir. Bu doğrultuda sürdürülebilir turizm ile ilgili yapılan bu çalışmada, sürdürülebilir turizm uygulamalarının bölgesel kalkınma açısından değerlendirilmesi amacı yer almaktadır. Bu kapsamda, konaklama işletmelerinde ve diğer alanlarda gerçekleştirilmiş sürdürülebilir turizm uygulamaları üzerine literatür incelemesi yapılmıştır. TRB1 bölgesindeki 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinin departman müdürleriyle yapılan anketler ve mülakatlar yoluyla veriler toplanmıştır. Bu veriler doğrultusunda ortaya çıkan sonuçlar içerisinde, sürdürülebilir turizm faaliyetlerinin konaklama işletmelerinde kesinlikle uygulanması gerektiği ifade edilmiş fakat bölgedeki işletmelerin hepsinde faaliyetlerin gerçekleştirilmediği görülmüştür. Bunun yanı sıra, sürdürülebilir turizm uygulamalarının, turizm ve turizm unsurlarını oluşturan tarihi, doğal ve kültürel mirasın korunmasında, turizmde pay sahibi olan ülkeler ve geri kalmış bölgelerin gelişiminde, konaklama işletmesi ve destinasyon tercihlerinde, yerel halkın refah seviyesinde artış yaşanması konusunda önemli uygulamalar olduğu düşünülmektedir. Yapılan uygulamalar neticesinde, TRB1 bölgesinin bazı illerinde ulaşım, konaklama, alt ve üst yapıların gelişim seviyelerinin orta düzeyde olduğu fakat çok daha iyi bir düzeyde olabileceği saptanmış, bazı illerinde ise hiç gelişmemiş olduğu elde edilen bulgular arasında yer almaktadır. TRB1 bölgesinin turizm potansiyelinin olduğu fakat yeteri kadar gelişmediği, bunun yanı sıra turizmin gelişimi ve sürdürülebilirliği için yeteri kadar çekici unsura sahip olduğu sonucu saptanmıştır. Aynı zamanda, katılımcıların düşüncelerine göre turizmi geliştirmek için sürdürülebilir turizm uygulamalarına gereken önemin verilirse bu bölgenin bölgesel (ekonomik) kalkınmasının da sağlanacağı ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The negativities created by tourism have brought up the concept of sustainability and thus sustainable tourism issues. In this regard, the aim of this study on sustainable tourism is to evaluate sustainable tourism practices in terms of regional development. In this context, literature review on sustainable tourism practices in accommodation establishments and other areas was made. Data were collected through surveys and interviews with department managers of 4 and 5 star accommodation establishments in the TRB1 region. Within the results of these data, it was stated that sustainable tourism activities should be implemented strictly in accommodation establishments, but all of the enterprises in the region did not perform the activities. In addition, it is considered that sustainable tourism practices are important practices in the protection of the historical, natural and cultural heritage constituting the tourism and tourism elements, in the development of the countries that have a share in tourism and in the development of the backward regions, in the accommodation business and destination preferences, in the welfare of the local people. As a result of the researches, it has been determined that the level of development of transportation, accommodation, upper and lower structures in some provinces of TRB1 region is at a medium level but can be at a much better level, and in some of the provinces it is found that it is not developed at all. It has been determined that TRB1 has a tourism potential but not sufficiently developed, as well as having attractive elements for the development and sustainability of tourism. At the same time, according to the opinions of the participants, it is stated that the regional (economic) development of this region will be provided if sustainable tourism practices are given importance to develop tourism.