Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran erişkinlerde ayakta kötü dik statik postürün kas iskelet sistemi belirtileri ile ilişkisi
The relationship between poor upright static standing posture and musculoskeletal system symptoms in adults admitted to Ankara University Faculty of Medicine Hospital Family Medicine Polyclinics
- Tez No: 689911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SELDA TEKİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Family Medicine, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Postür vücudun uzaydaki konumudur. Merkezi sinir sisteminin afferent ve efferent yolakları ile kas iskelet sistemi (KİS) arasındaki bir dizi iletişim sonucunda standart (iyi) postür oluşmaktadır. Kötü postür, KİS' te ağrılara neden olabilir. Bu çalışmanın amacı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi (AÜTF) Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran erişkinlerde ayakta kötü dik statik postürün, KİS belirtileri ile ilişkisinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: 18-65 yaş aralığında; 44'ü kadın, 57'si erkek 97 kişiye sosyo- demografik özellikleri sorgulayan anket formu ile İskandinav Kas İskelet Sistemi Sorgusu uygulanmış; sonrasında bir postür analiz tablosu önünde duran kişinin ayakta dik statik postürü, Bragg Postür Tablosu yardımıyla gözlemsel olarak değerlendirilmiştir. Kötü postürün, KİS belirtileri ile ilişkisi incelenmiştir. Verilerin analizi, SPSS 11.5 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerde; sürekli veriler için ortalama, standart sapma, ortanca, minumum ve maksimum değerleri ile kesikli veriler (nominal değişkenler) için sayı ve yüzdeler kullanılmıştır. Normal dağılıma uyan verilerin karşılaştırılmasında t-Test, normal dağılıma uymayan verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Kesikli verilerin karşılaştırılmasında Ki kare /Fisher's Exact test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Posture is the position of the body in space. Standard posture is formed as a result of a series of communications between the afferent and efferent paths of the central nervous system and the musculoskeletal system. Poor posture can cause pain in musculoskeletal system. The aim of this study is to determine the relationship between poor upright static standing posture and musculoskeletal system symptoms in adults admitted to Ankara University Faculty of Medicine Hospital Family Medicine Polyclinics. Materials and metods: 97 people, 44 females and 53 males, between the ages of 18- 65, were included in the study. Participants filled in a questionnaire form questioning their socio-demographic characteristics and Scandinavian Musculoskeletal System Questionnaire. Standing static posture analysis was performed observationally with the help of the posture analysis chart. Observation results were scored using the Bragg Posture Chart. Chi square/ Fisher's Exact test was used to compare the findings. The analysis of the data was done using the SPSS 11.5 package program. Mean, standart deviation, median, minimum and maximum values were used for continious data. Numbers and percentages were used for discrete data. T-Test was used to compare data that matched normal distribution and Mann Whitney U test was used to compare data that did not fit the normal distribution. Chi square/Fisher's Exact test was used to compare the findings.