Simav ve Tavşanlı'nın iklim özellikleri
The climate characteristics of Simav and Tavşanli
  1. Tez No: 550684
  2. Yazar: SAİM SALDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İklim, insan yaşamı ve faaliyetlerini derinden etkileyen önemli bir unsurdur. Bu çalışmada, Ege bölgesinin iç batı Anadolu bölümünde yer alan Simav ve Tavşanlı'nın iklim özellikleri incelenmiştir. Simav ve Tavşanlı'nın uzun yıllara ait (1975- 2016) iklim verileri Meteoroloji Genel Müdürlüğünden temin edilerek analizi yapılmış, elde edilen sonuçlar tablo ve grafiklerle desteklenmiş ve karşılaştırılmıştır. Ayrıca Köppen, De Martonne, Thornthwaite ve Erinç metotları kullanılarak Simav ve Tavşanlı'nın iklim sınıflandırmalarındaki yeri ve özellikleri belirlenmiştir. Simav ve Tavşanlı iklim özellikleri bakımından ayrılırlar. Sıcaklık şartları bakımından birbirine yakın özellikler göstermekle birlikte yağış şartlarına göre belirgin farklar göze çarpar. Simav'ın yıllık ortalama sıcaklığı 11,9°C, Tavşanlı'nın 11,3°C'dir. Yıllık ortalama yağış Simav'da 794 mm iken Tavşanlı'da 482 mm'dir. Rubinstein formülüne göre Simav'ın hâkim rüzgâr yönü N 72° W, Tavşanlı'nın ise S 78° E'dir. İklim sınıflandırmalarına göre de farklılıklar dikkati çeker. Köppen tasnifine göre; Simav kışı ılık yazı sıcak ve kurak fakat kısa iklim, Tavşanlı soğuk step iklimi yahut soğuk yarı kurak iklim sınıfındadır. De Martonne tasnifine göre; Simav Akdeniz iklimi, Tavşanlı orta kuşak geçiş iklimindedir. Erinç yağış etkinlik indisine göre Simav yarı kurak iklim bitki örtüsü step, Tavşanlı kurak iklim bitki örtüsü çölümsü step sınıfı içindedir.
Özet (Çeviri)
Climate is an important element that deeply affects human life and activities. This work is to determine the climatic characteristics of Simav and Tavşanlı in interior West Anatolia. The climate data of Simav and Tavşanlı were obtained from the general directorate of meteorology and analyzed. The results obtained are supported by tables and graphs and compared. Moreover, by applying Köppen, De Martonne, Thornthwaite and Erinç methods, the place and specification of Simav and Tavşanlı in climate classification has been specified. The Simav and Tavşanlı differ in terms of climate characteristics. Significant differences with respect to the conditions of precipitations, as well as being close to each other in terms of temperature conditions multiply. Annual average temperature of Simav is 11,9°C and Tavşanlı is 11,3°C. Annual precipitation is 794 mm in Simav while it is 482 mm in Tavşanlı. According to Rubinstein formula, the dominant wind direction of Simav N 72° W and Tavşanlı S 78° E sectoral winds. The differences are also noticeable according to climate classification. According to the Köppen classification, Simav is warm in winter, warm and dry in summer but short climate. Tavşanlı cold step climate or cold half, arid climate. De Martonne according to the classification, Simav is similar to mediterranean climate type in moist regions. Tavşanlı similar to the central belt of semi arid climate type transition humid regions. According to Erinç's precipitation effective index, Simav half- arid climate, vegetation step. Tavşanlı arid climate, vegetation desert step.