Türkiye'de katalitik dönüştürücü ihtiyacının belirlenmesine yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 55069
  2. Yazar: İSMET ÇELİKTEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Türkiye'de Katalitik Dönüştürücü İhtiyacının Belirlenmesine Yönelik Bir Araştırma (Doktora Tezi) İsmet ÇELİKTEN Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Eylül 1996 ÖZET Ayarlan normal olan bir benzin motorlu taşıtın egzozunda yanma sonucu oluşan kirleticilerden CO, HC, NOx ve PM gibi kirleticilerin toplamı, silindirdeki gazların ancak %1 civarında olmaktadır. Bu kirleticiler insan ve çevre sağlığı için zararlı bulunmaktadır. Yanma sonucunda oluşan bu kirleticileri azaltma çarelerinden birisi de taşıtlarda katalitik dönüştürücülerin kullanılmasıdır. Dönüştürücülerin kullanılmasıyla söz konusu kirleticiler büyük ölçüde CO2, H2O ve N2'ye dönüştürülmektedir. Taşıt sayılarındaki artış ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kirletici miktarları çok büyük boyutlara ulaşmaktadır. 1995 yılında Ankara'nın belirli bir bölgesinde yapılan sayımlara göre yılda 8.5 milyon otomobilin bu bölgede seyrettiği görülmüştür. Yıllık ortalama taşıt artışının %10.4 olarak kabul edildiğinde, 2010 yılında aynı bölgede yılda 38 milyon dolaymda otomobilin seyredeceği tahmin edilmektedir. Bu taşıtlardan pompalanan CO kirletici miktarı ise 1995 yılında 1840 ton iken, 2010 yılında 8116 ton olacağı tahmin edilmektedir. Bu deneysel çalışma ile Türkiye'de katalitik dönüştürücü kullanımının, gelecek zaman içinde ne kadar gerekli olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kirleticiler ile ilgili dünyadaki standardlar ve bu standardlann düşürme çalışmaları ile Türkiye'deki kirletici standarlanna yer verilmiştir. Kirleticilerin özellikleri ve canlı sağlığına etkileri konularına belirli bir oranda açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Seçilen bölgede günün değişik saatlerindeki taşıt hız değişimlerine göre elde edilen seyir çevrimleri, şasi dinamometresi üzerinde simüle edilmiştir. Sonuçlar tablo ve grafikler halinde gösterilmiştir. Bilim kodu : 225.06.01 Anahtar kelime : Konvertör, dönüştürücü, emisyon, otomobil Sayfa sayış : 182 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa BALCI
Özet (Çeviri)
An Experimental Study On The Requirement Of Using Catalytic Converter In Turkey (Phd. Thesis) İsmet ÇELİKTEN Gazi University Institute of Science and Technology September 1996 ABSTRACT The average percentage of pollutants, CO, HC, NOx and PM caused by combustion in the cylinders of a well tuned-up internal combustion engine is about 1%. These pollutants are harmful for the environment and human health. One of the methods of reduction of those pollutants is to use converter, the pollutants can be converted into the less harmful gases, which are CO2, H2O and N2. Increase in the number of vehicles in use causes to increase the rate of pollutants in a very big scale as well. In a main street of Ankara, It has been observed that about 8.5 million automobiles travelled in the year of 1995. With an assumption of the average increase rate of vehicles is 10.4 %, 38 million automobiles would be run in the same region by the year of 2010. Accordingly, the rate of CO was 1840 tons in 1995, but it would reach 8 1 16 tons in 2010. In this experimental study, the necessity of using catalytic converters in Turkey has been investigated for the future. The standards related to the pollutants in the world and in Turkey have been presented. The effects of the pollutants on the health have also been specified. In the region chosen for the experiment, the during cycles have been obtained for the hours of a day and than these during cycles have been simulated on a chassis dynamometer in the laboratory in order to define the total amount of exhaust gases pumped by the cars. The results have been shown in tables and graphs. Science Code : 225.06.01 Key words : Catalytic converter, emission, automobile Page Number : 182 Adviser : Prof. Dr. Mustafa BALCI