Robot sistem elemanları ve hareket analizleri
- Tez No: 55077
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ROBOT SİSTEM ELEM ASLARI \"E HA REKET ANA LİZLERİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Mustafa BOZDEMİR GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1996 ÖZET Bu çalışmada, robot sistemleri ve robot sistemlerinde kullanılan elemanlar incelenmiştir. Robot sistemini oluşturan alt birimler ve sistem içerisindeki görevleri araştırılarak işlev sıralarına göre anlatılmıştır. Robot kol çeşitleri ve sistemlerinde kullanılan çalıştırıcılar arasındaki farklar araştırılarak, kullanılıştık açısından karşılaştırılmaları yapılmıştır. AutoCADR12 programı içerisindeki. AutoLISP programlama dili kullanılarak, mafsal kollu bir robotun da hareket simülasyonu yaptırılmıştır. Anahtar kelimeler : Robot sistemler, hareket simülasyonu Sayfa adedi : 133 Tez yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
II ROBOTIC SYSTEM CONPONENTS AND MOTIONS ANAL YSIS (M. Sc. Thesis) Mustafa BOZDEMİR GAZİ UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHONOLOGY September 1996 ABSTRACT This study deals with the robotic systems and robot system components. The subbranches of the system and their participions in the system is described in functionel order. Robotic ami types and the difference between actuators used in their system is studied and compared according to their feasibility. AutoLISP programing language in AutoCADR12 program is used and motion simulation of the muscle armed robot. Key words : Robotic systems, motion simulation Page number : 133 Advisor : Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş BORAN