İşyeri nezaketsizliğinin bilgi paylaşma tutumu ve iş çıktıları üzerindeki etkisi: Algılanan etik iklimin aracı rolü
The impact of workplace incivility on knowledge sharing attitudes and job outcomes: The mediating role of perceived ethics climate
  1. Tez No: 550781
  2. Yazar: ESRA KIZILOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AKGEMCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Nezaket kavramının zıttı olan nezaketsizlik kaba, terbiyesiz ve nonetik davranışları kapsamaktadır. İşyeri nezaketsizliği ise bu davranışlara işyerinde amirler, yöneticiler, çalışma arkadaşları ve müşteriler tarafından maruz kalınmasıyla oluşmaktadır. Karşılıklı saygı kurallarının yok sayıldığı, nezaket kurallarının çiğnendiği amacı belli olmayan bu davranışlar işyeri normlarını ve etik kuralları ihlal etmektedir. İşyeri nezaketsizliğinin bireysel ve örgütsel birtakım sonuçlara yol açtığı görülmüştür. Bu nedenle örgütsel anlamda dikkat edilmesi ve önemsenmesi gereken konulardan biri olmuştur. Bu çalışmanın temel amacı; işyeri nezaketsizliğinin bilgi paylaşma tutumu, iş doyumu, işten ayrılma niyeti ve işgören performansı üzerindeki etkisini ortaya koymak ve bu ilişkide etik iklimin aracı role sahip olup olmadığını tespit etmektir. Araştırma Konya ili merkez ilçelerde bulunan Sağlık Bakanlığına Bağlı Hastanelerde, Üniversite Hastanelerinde ve Özel Hastanelerde görev yapan 507 hemşire üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada hemşireler için geliştirilen Hemşire Nezaketsizlik Ölçeği (NIS) kullanımıştır. Ölçek sorularının geçerlilik ve güvenirlilik analizleri yapılmıştır. Elde edilen veriler Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiş ve elde edilen bulgular raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The incivility which is the opposite of the civility of courtesy includes rude, nasty and non-aggressive behaviors. Workplace incivility is comprise of the exposure of these behaviors by supervisors, managers, colleagues and customer in the workplace. These behaviors, where the rules of mutual respect are ignored, the ceremony are violated and purpose is unclear, violate the workplace norms and ethical rules. It has been seen that workplace incivility leads to individual and organizational results. For this reason, it has been one of the subjects that should be considered important and paid attention in the organizational sense. The main purpose of this study is to determine the effect of workplace incivility on knowledge sharing attitude, job satisfaction, turnover intention and employee performance and to determine whether ethical climate has a mediating role in this relationship. The research was conducted on 507 nurses working in hospitals associated to the Ministry of Health, university hospitals and private hospitals in the central districts of Konya. In this study, Nurse Incivility Scale (NIS) which was developed for nurses was used. The validity and reliability analyzes of the scale questions were made. The data obtained were analyzed by Structural Equation Modeling and the findings were reported.