Rights of coastal states in the prevention of oil pollution of the sea
Denizde petrol kirliğinin önlenmemesinde kıyı devletlerinin egemenlik hakları
- Tez No: 550815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ HALATÇI ULUSOY, PROF. DR. FUNDA KESKİN ATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
İlgili çalışmanın amacı, petrol kirliliği probleminin özü ile uluslararası toplum tarafından geliştirilen kirliliği önleme, kirlilikten sorumluluk ve oluşan zararın tazminatı rejimini sentezleyerek ve deniz petrol kirliğinin ortaya çıkmakta olan boyutlarını ve en güncel gelişmeleri göz önüne alarak, konuya ilişkin uluslararası örf ve adet hukuku ile uluslararası hukuktaki mevcut ilkeleri, ve ayrıca petrol kirliliğini konu alan akademik çalışmaları tespit etmek, incelemek ve tahlil etmektir. Çalışmada, deniz petrol kirliliğinin kaynağını, mevcut aktörleri, konu hakkındaki olayları, gelişmeleri ve problemleri ortaya koyan akademik çalışmalar ile deniz petrol kirliliğini düzenleyen uluslararası hukuk rejiminin son durumunu analiz etmek için teorik ve betimleyici yöntem kullanılmıştır. Aynı zamanda çalışma, deniz petrol kirliliği hakkında kıyı devletleri tarafından uygulanabilecek bir düzenlemeye ilişkin bir hukuki çerçeve oluşturarak kıyı devletlerinin kendi karasularında deniz petrol kirliliğini önlemeleri ve petrol kirliliğine müdahale etmeleri için gerekli iç hukuk kurallarını saptama amacı taşımaktadır. Yukarıda yer verdiğimiz meselenin sonucu olarak, kanımızca sınır aşan deniz petrol kirliliğinin üstesinden gelmek için uygulayabilecek bir uluslararası hukuk kuralı yoktur, yani konuya ilişkin bir boşluk vardır. Dolayısıyla sınır aşan deniz kirliliğinin yönetimi ve düzenlenmesi için, yeni veya mevcut sorumluluk ve yardım fonu sözleşmelerinin kapsamında yeni bir sözleşmenin ya da yeni bir protokolün akdedilerek sağlam ve yenilikçi bir hukuki rejimin kurulması ihtiyacı hâsıl olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify, examine and analyse the customary and contemporary principles of international law, and available literature on regime of pollution of the seas by oil with aim of synthesising the nature of the problem, the response of the international community with regards to prevention, liability and compensation regime, while bringing to fore the emerging dimensions and most current developments in oil pollution of the sea. The desktop theoretical and descriptive methodology applied in this research is based on the analysis of the available literature on the topic to identify the sources, actors, events, developments, problems, issues and current status of the international legal regime governing oil pollution of the seas, and to appraise the framework to regulate oil pollution of the seas in the light of the powers of coastal States exercisable in line with customary international law, contemporary international law and, national laws to prevent oil pollution, prepare, respond and intervene in the event of oil pollution of their territorial seas. Consequent upon the foregoing, it is clear that there is currently a lacuna in international law applicable to deal with transboundary offshore oil pollution of the seas which is a cogent rationale for immediate establishment of a robust and progressive legal regime to govern and regulate transboundary offshore oil pollution either by the enactment of a whole new Convention, or by enactment of an additional Protocol within the regime of the Liability or Fund Conventions.