United Nations peaceful settlement of armed conflicts in Africa
Afrika'daki silahlı çatışmalarda Birleşmiş Milletler'in barışçıl çözüm yolları
- Tez No: 550816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ HALATÇI ULUSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSOY KONTACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Birleşmiş Milletler uluslararası barış ve güvenliğin korunmasından sorumludur. Soğuk savaş sonrasında kısmen barış sağlanması olsa da yine de Afrika, Doğu Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerinde ciddi uyuşmazlıkların baş göstermiş ve Birleşmiş Milletler Pasifik Uyuşmazlıkların Çözümü mekanizması gibi çeşitli mekanizmalar geliştirmiştir. Son dönemlerde, Afrika'da silahlı çatışmaların azaldığı görülse de devam eden uyuşmazlıklar yeni bir boyut almıştır. Nitekim söz konusu uyuşmazlıklar çözülmezse, çatışmaların kızışacak ve bu durum ağır sonuçlar doğuracaktır. İşbu tezin amacı, Birleşmiş Milletler Uyuşmazlıkların Barışçıl Çözüm Yöntemlerini inceleme, tahlil etme ve temel ilkeleri belirlemenin yanında, söz konusu mekanizmaların Afrika'da cereyan eden silahlı çatışmalara uygulanmasının etkili olup olmadığını tayin etmektir. Bunun için Sudan/Güney Sudan'ın durumu vaka incelemesi olarak kullanılmıştır. Tezin amacı aynı zamanda Afrika'daki silahlı çatışmaların özünü araştırmak, son gelişmeleri ve gelişmekte olan Afrika Birliği barış ve güvenlik yapısını izah ederek Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği'nin, çatışmaları çözmek amacıyla uyguladıkları uyuşmazlıkların çözümü mekanizmalarını nasıl yönettiklerini incelemektir. Birleşmiş Miller Şartı, dünya barışını koruma yükümlülüğü bir üçüncü taraf olarak Birleşmiş Milletlere yüklese de, Birleşmiş Milletler ile bölgesel örgütler (Afrika Birliği gibi) arasında görev paylaşımının zorunluluğu aşikârdır ve çalışma bu gerekliliği ortaya koymaktadır. Aynı zamanda çalışma, Afrika liderlerinin, Birleşmiş Milletler'in çok az desteğiyle, uyuşmazlıkların çözümünde başı çekme kararlılığını ve çabalarını gözler önüne sermektedir. Bunu, bölgesel bir girişim olarak BM pasifik uyuşmazlıklarının çözümüne, Afrika'nın problemleri için olabilecek en iyi çözüm düsturu öncülünde koruma sorumluluğu ve müdahalelerinin hukuk çerçevesinde yapılmasına bağlı kalarak gerçekleştirmektedirler.
Özet (Çeviri)
The United Nations is charged with the duty of ensuring world peace and security. After the Cold War the world has seen relative peace, however, there have been pockets of serious hostilities in Africa, Easter Europe and other parts of the world. The United Nations have developed series of mechanisms within its Pacific Settlement of Disputes regime. In recent times, there is a reduction in the upsurge of armed conflicts in Africa, however, the ongoing conflicts in Africa has taken a new dimension and if left unresolved can escalate and lead to catastrophe. This thesis will examine, analyze and identify the principles of the United Nations Peaceful Settlement of Disputes, and the effectiveness of the application of the peaceful settlement mechanisms in African Armed Conflicts, using the Sudan/South Sudan conflict as a case study. The aim of this thesis is also to consider the nature of armed conflict in Africa and the response of the United Nations and the African Union with regards to conflict resolution and management, while expounding the recent developments and emerging peace and security structure of the African Union. Although the Charter mandates the UN to be the umpire with responsibility of securing world peace, the study unveils the need for task sharing between the UN and regional organization (the African Union). The study reveals the commitment and effort of African leaders to take the lead in resolving disputes within their regions with little or no support by the United Nations, while relying on regional arrangement of the UN pacific settlement, the maxim African solution for African problems and the Responsibility to Protect and the legal basis for their interventions.