Yeşilçam dönemindeki hazretli filmlerin din ve değerler eğitimi açısından değerlendirilmesi
Research on saint movies in Yeşilçam era according to religious and values education
- Tez No: 550831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Religion, Education and Training, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Türkiye'de 1960'lı yıllardan itibaren popüler olan ve Yeşilçam Döneminde iki kez furya haline gelen Hazretli Filmler genel olarak ticari kaygılarla çekilmiş, sanatsal yönü zayıf filmler olarak nitelendirilmektedir. Bu sebeple Hazretli Filmlere dair yapılmış akademik çalışmaların sayısı oldukça azdır. Halbuki bu tür –ticari- filmlerin tüm yönleriyle tafsilatlı bir biçimde incelenmesi, gelecekte aynı hataların yapılmaması, böylelikle daha başarılı filmlerin ortaya konabilmesi adına önemlidir. Çalışmanın birinci bölümünde Hazretli Filmlerin tanımı, kapsamı, tarihçesi ile birlikte filmlerin özet ve analizine, ayrıca Hazretli Filmler çeken yönetmenlerin biyografilerine yer verilmiştir. İkinci bölümde Yeşilçam Döneminde çekilmiş olan Hazretli Filmler din ve değerler eğitimi bağlamında değerlendirilmiştir. Buna göre filmlerde yer alan inanç, ibadet, değer, şiddet, cinsellik ve diğer dinlerle ilgili iletiler bu bağlamda tafsilatlı olarak ele alınmıştır. Ayrıca filmlerdeki hata ve bilgi yanlışlıkları ayrı bir başlık altında incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde Hazretli Filmlerde değerlerle ilgili iletilerin inanç ve ibadete dair iletilerden daha fazla olduğu, çok farklı türde değerlere vurgu yapıldığı tespit edilmiştir. Bununla beraber Hazretli Filmlerde bilhassa fiziksel şiddet içeren sahnelere çok fazla yer verildiği, cinselliğin yönetmenin tercihi ve konuya bağlı olarak belli filmlerde öne çıktığı görülmüştür. Ayrıca Hazretli Filmlerin çoğunun özensiz hazırlanmasının bir sonucu olarak biçim ve içerik açısından çok sayıda hata ihtiva ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Saint Movies which became popular in Turkey since 1960s and which became famous twice in Yeşilçam Period are generally made with commercial concerns. So, they are defined as movies with low artistic value. For this reason, there are very few academic studies on the Saint Movies. However, it is important to examine all the aspects of such commercial films in order not to make the same mistakes in future and to make more successful films. In the first section of the research, the presentation, content and the history of the films; at the same time the summary and the analysis of the films and the biographies of the directors of these films are given. In the second period, the saint films that made in Yeşilçam period are considered by the way of religion and cultural norms. The messages about belief, worship value, violence, sexuality and other religions are considered in a detailed way. Also, the mistakes and false informations in the film are studied under a different title. At the end of the evaluations, it is stated that, the messages about values are much more than the ones about belief and worship. At the same time, there is a big emphasis to many different kinds of values in these films.Together with that, it has seen that in Saint Movies, there are too many scenes including especially physical violence and the sexuality is proceeded in some movies with the director's preferences and the subject of them. At the same time, that's why most Saint Movies are prepared with no care they include many mistakes in content and version.