Human development index and foreign direct investment: An analysis of developmental policies and economic trends in Zambia
İnsan gelişme endeksi ve doğrudan yabancı yatırımlar: Zambiya'da kalkınma politikaları ve ekonomik eğilimler üzerinden bir analiz
- Tez No: 550830
- Danışmanlar: DOÇ. DEVRİM DUMLUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Zambiya hükümeti 2030 orta gelir statüsü vizyonunu gerçekleştirme arayışında, birkaç kalkınma politikası kurdu. Bunlar ekonomik büyümeyi hızlandırmak ve insani gelişmeyi iyileştirmek için mümkün kılındı. Bu tez, İnsani Gelişme endeksi ve bileşenlerine, Doğrudan Yabancı Yatırım'a ve diğer ekonomik eğilimlere bakmıştır. Bunlar 1990'dan 2017 yılına kadar analiz edilmiş ve ayrıca belirli ülkelerle karşılaştırılmıştır. Zamanla söz konusu göstergelerde Zambiya için iyileşmeler oldu. Ancak, yetersiz inovasyon seviyeleri ve yoksulluk seviyelerinin yavaş düşmesi gibi konularla ilgili endişeler halen mevcuttur. Ortalama eğitim süresi yedi yıl idi ve bu da ülkenin Küresel İnovasyon sıralamasında düşük sıralamada yer almasına katkıda bulundu. Çok uluslu şirketler yatırımlar getirirken esas olarak madencilik ve imalat sektörlere odaklandığı belirtildi. Eğitim ve sağlığa bu konuda önem verilmedi. Beşeri sermayeye yatırım yapmayı savunan İçsel Büyüme Modelini desteklemek için çok uluslu şirketlerin öncelikleri gözden geçirilmelidir. Bu tez betimleyici analiz için tümavarımlı usavurmaya başvurmuştur. Politikalar ve ekonomik eğilimler gözden geçirildi. Mevcut ekonomik eğilimlerin iyileştirilmesi için yatırımlar refah üzerinde doğrudan etkisi olan alanlara yönlendirilmelidir. Aynı zamanda Zambiya Kalkınma Ajansı aracılığıyla hükümetin, yatırımları eğitim ve sağlık gibi sosyal alanlara yönlendirmesi de gerekiyor. Son olarak, dış yatırımın etkisinin çok daha fazla gerçekleşmesi için kurumların yönetiminin iyileştirilmesi gerekiyor.
Özet (Çeviri)
In its quest to realize vision 2030 of middle – income status, the Zambian government instituted several developmental policies. These were enabled in order to accelerate economic growth and improve human development. This thesis looked at the Human Development Index and its components, Foreign Direct Investment and other economic trends. These were analyzed from 1990 to 2017 and also compared with specific countries. Over time there were improvements in the said indicators for Zambia. However, concerns still existed on issues such as insufficient levels of innovation and the slow decline in the poverty levels. The average years of schooling were seven, which also contributed to the country's low Global Innovation ranking. It was noted that Multi-National corporations when bringing investments mainly focussed on sectors such as mining and manufacturing. Education and health received insignificant attention in this regard. In support of the Endogenous Growth Model, which advocated for investing in human capital, the priorities of Multi-National Corporations ought to be revisited. This thesis applied inductive reasoning to descriptive analysis. Policies and economic trends were reviewed. In order to improve from the current economic trends, investment should be directed towards areas which have a direct impact on welfare. The government through the Zambia Development Agency also ought to redirect investment towards social aspects such as education and health. Lastly, for the impact of external investment to be much more realized, the management of institutions needs improvement.