Konya örneğinde coğrafi işaretli ürünlerin gastronomi turizmi açısından önemi
The importance of products having geographical indication for gastronomy tourism: The case of Konya
- Tez No: 550903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE GÜL GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkemiz coğrafi konumunun etkileri ile farklı özelliklerde birçok ürünü ortaya çıkaran bir potansiyele sahiptir. Ülkemizde birçok ürün kökeninin ait olduğu bölge ve yörelerle anılmaktadır. Son yıllarda yaygınlaşan ve ülkemizde de git gide sayıları artan coğrafi işaret tescilli ürünler göstermektedir ki toprağımızda yetişen veya ülkemizde hazırlanan, imal edilen yöresel ürünlerimiz yasalarla da korunmaya başlanmıştır. Bahsi geçen bu coğrafi işaretli ürünlerin turizm ürününe dönüştürülmesi özellikle de gıda türündeki ürünlerin birer gastronomik unsur haline getirilerek turizm ürünü statüsünde tanıtılıp pazarlanmasının yapılması bölgesel kalkınmaya destek verip turizmin çeşitlenerek aktif halde faaliyetlerini devam ettirebilmesine olanak sağlamaktadır. Mayıs 2019 tarihi itibariyle ülkemizde 409 tane coğrafi işaret tescil belgeli ürün bulunmaktadır, bu ürünlerden 252 tanesi gıda ürün grubunda yer almaktadır. Ayrıca 408 tane ürün de tescil belgesi için başvuru yapmış ve değerlendirme sürecindedir. Sayılardan da anlaşılacağı gibi ülkemiz coğrafi işaretli ürün bakımından oldukça zengin bir potansiyele sahiptir ve her geçen gün sayıları artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yiyecek- içecek bakımından Konya'da coğrafi işaretli ürün statüsünde bulunan“etli düğün pilavı”,“etli ekmek”ve“Kadınhanı tahinli pidesi”adlı ürünlerin tanınırlığını belirlemek ve söz konusu ürünlerin Konya'nın gastronomi turizmine etkilerini incelemektir. Bu kapsamda Konya'yı ziyaret eden ziyaretçilerle yüz yüze anket yapılmış olup kayıp veri anketleri çıkarıldığında 487 adet anket verisi elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar SPSS 16.0 istatistiksel analiz programında analiz edilerek sonuçlar ilgili testlerle yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, coğrafi işaret ürünü olgusunun gastronomi turizmini etkilemediği ancak coğrafi işaret kavramının bilinirliğinin gastronomi turizmi üzerinde anlamlı ve pozitif bir fark ortaya koyduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country has the potential to reveal many products with different characteristics with the effects of its geographical location. In our country, many products originate from regions and regions where the origin belongs. Geographically labelled products that have become widespread in recent years in our country shows that our local products, which are grown in our land or prepared in our country, are being protected by laws. The transformation of these geographically labelled products into tourism products, especially the introduction and marketing of food products in the status of tourism products by making them a gastronomic element, supports regional development and enables tourism to continue its activities actively by diversifying. As of May 2019, there are 409 geographically labelled products in our country and 252 of these products are in the food product group. In addition, 408 products have applied for the registration certificate and are in the process of evaluation. As it can be understood from the numbers, our country has a very rich potential in terms of geographically labelled products and the numbers are increasing day by day. The aim of this study is to determine the recognition of products which are in geographically labelled status in Konya in terms of food and beverage as 'wedding rice with meat', 'qıickbread with ground meat layer on top (Etli Ekmek) and 'Kadınhanı Tahini flat bread' and to examine the effects of these products on gastronomy tourism in Konya. In this context, the visitors who visited Konya were interviewed face-to-face and the missing data questionnaires were collected and 487 survey data were obtained. The results were analyzed in SPSS 17.0 statistical analysis program and the results were interpreted by relevant tests. According to the results obtained, the fact that the phenomenon of geographically labelled does not affect gastronomy tourism however, it was observed that the awareness of the concept showed a significant and positive difference on gastronomy tourism.