Televizyon reklamlarında çocuk kullanımının yasal ve ahlaki yönleri -İçerik analizi uygulaması-
  1. Tez No: 61317
  2. Yazar: OĞUZHAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATIF BİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Reklam sektörü açısından belirli konular günümüzde gerek sektör toplantılarında, gerek seminerlerde ve gerek gazete-dergi köşelerinde tartışılmaktadır. Çocukların reklamda kullanılması ve reklamın çocuklar üzerindeki etkileri konuları da bu tartışmalardan bazılarıdır. Bunun yanı sıra reklamcının, reklamverenin konu içerisindeki sorumluluklarının nerede başlayıp nerede biteceği ve çerçevesi aynca tartışılmaktadır. Çocukların zihinsel, duygusal, fiziksel, toplumsal ve ahlaki gelişmelerinin sağlıklı bir yapıda olması konusu reklamla da ilintilidir. Reklam da toplumda sosyo- ekonomik yapıyı oluşturan sektörel ve bilmsel parçalardan biri olduğuna göre, onun da belirli yükümlülük ve sorumluluktan vardır. Reklamın bu sorumluluğunun uygulayıcısı reklamcı ve reklamverendir. Çocuklar, hayal kurmak, kendilerini birileriyle özdeşleştirmek, anne ve babaya isteklerini yaptırmak, hergün değişik oyuncak istemek gibi şeylerden hoşlanırlar ve bunları yapmalarına da genellikle izin verilir. Reklam, çocuğa, uygun iletişim beceri ve tutumlarını öğrettiği gibi, hayal kurmak için materyal de sağlar. Ancak, çocuğun gerek hayal kurarken gerek diğer isteklerinde duygusal ya da fiziksel olarak zarar görmesinin olası olduğu durumlarda harekete geçilir, önlemler alınır. Çocuklar, birçok Avrupa ülkesi ile Amerika Birleşik Devletlerî'nde sınırlayıcı kurallar ışığında reklamlarda kullanılır ve çocuğa yönelik reklamlariv bu ilkeler sınırında yapılır. Ülkemizde de son yıllarda yapılan çalışmalar ve kabul edilen uluslararası ilkeler ışığında, çocukların reklamda kullanılması ve çocuklara yönelik reklamlarda gözetilmesi gereken unsurlar ile ilgili sınırlılıklar getirilmiştir. Çocuk ve reklam ilişkisini ortaya koyan yasalar, yönetmelikler ve ilkeler, düzenleyici rollerinin yanı sıra, reklam dünyasına da (gerek reklamı yapan gerek yaptıran kişilere), çeşitli sorumluluklar yüklemektedir. Bu kurallar sosyal sorumluluk anlayışının birer parçalan olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu konuların yer aldığı tezin son kısmında, televizyon reklamlarında çocuk kullanımının yasal ve ahlaki yönlerini kapsayan bir içerik analizi araştırması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are some definite areas within advertising which arouse more discussion and contradiction than others. The use of children in advertisement and the impacts of advertisement on children are the main sources of discussion. Besides, the beginning- and the end points of the responsibility of advertiser and its framework are discussed separately. The subject of how children develop a socio-psychological, emotional and physical pattern into the future is also related to advertising. As the advertisement is one of the parts which form the socio-economic structure, it possesses some definite obligations and responsibilities. It is the advertiser which puts this responsibility into practice. Children are fond of fantasizing, of identifying themselves with someone, of having their parents do what they want, of demanding various toys everyday and they are generally permitted to do so. The advertisement teaches children the favourable communication skills and attitudes and it provides some material for imagining. However, measuers and actions are taken in situations, where children may experience emotional and physical harm in fantasizing. In many of the European countries an in the USA children are used in advertisement in the light of some limitative rules. Advertisements directed to children are made within the limitations of these principles. In the light of the studies made recently in Turkey and the accepted international principles, restrictions are adopted concerning the use of children invi advertisement and the factors to be observed in advertisements directed to children. The laws, regulations and principles which put down the relation between the child and advertisement, charge various responsibilities to advertisers, besides their regulating roles. These rules form a part of the social responsibility understanding. In the last part of this thesis, which handles all of these subjects, a content analysis including the legal and moral sides of the use of children in TV commercials, takes place.